Mesajı Okuyun
Old 14-01-2009, 13:00   #1
günseligonca

Varsayılan internet yolu ile zarar-yetkili mahkeme

merhebalar,
müvekkilin kullanmakta olduğu internet hesabını hacklaniyor. Bankalar internetten yapılan hesap işlemleri için kişinin cep telefonuna onay mesajı gönderiyorlar biliyorsunuz. Aynı gün müvekkilin sim kartı bloke oluyor ve işlemin akabinde adına kayıtlı olmasına rağmen başkaları tarafından yeni bir sim kart çıkarıldığını ve buradan bankaya onay mesajı gönderildiğini öğreniyor. Telefon Turkcell, ayrıca yeni sim kartı da Genpa vermiş. Ben burada her iki şirketin de adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğundan dolayı sorumlu olduklarını düşünüyorum. Zira biliyorsunuz kişinin vekaleti olmadan, o kişi adına kayıtlı telefon hattından yeni bir sim kart çıkarılarak başkalarına verilmesi mümkün değil. Muhtemelen sahte evrak düzenleyerek gitti bu dolandırıcılar. Şirket çalışanları da bu evrakın sahte olduğunu anlayabilirlerdi diye düşünüyorum. Sizce nasıl? Bu hususta düzenlenmiş bir içtihat var mıdır?
Ayrıca her iki şirket de İStanbul merkezli ama müvekkil Adana' da zarar görüyor. Bu durumda yetkili mahkeme Adana olur mu?