Mesajı Okuyun
Old 09-01-2009, 16:36   #1
gulsarihan

Varsayılan Tedbir Nafakasında Indirim

Sayın meslektaşlar çok acil görüşlerinizi bekliyorum!

Davalı vekili olduğum boşanma davasında ilk celsede mahkeme müvekkilin davacı kadına 1000 YTL tedbir nafakası ödemesine hükmetmiştir.Bu celsede ara karar yokluğumda verilmiş olduğumdan müvekkilin ekonomik durum raporundaki gelir durumuna itiraz edemedim.Ancak duruşma bitiminde hakimle yaptığım görüşmede müvekkilin ekonomik durum raporunun hatalı olduğunu yıllık 8000 ytl yerine sevhen aylık 8000 ytl yazıldığını bu nedenle öncelikle bu ekonomik durum raporundaki hatanın düzeltilmesi için ilgili birimlere yazı yazılmasını tarafıma elden takip yetkisi verilmesini ve ayrıca tedbir nafakasına yönelik ara kararından dönülmesini talep ettiğim itiraz dilekçesi verdim.Ekonomik durum raporundaki hata düzeltildi ve müvekkilin aylık 800 ytl kazancı olduğu (8000 ytl değil)yazılarak mahkeme dosyasına kondu.Ardından mahkeme tedbir nafakasının 200 ytl ye indirilmesine karar verdi.7.10.08 tarihinde.İlk tedbir nafakasının verildiği(1000 ytl)23.9.08.Davacı vekili tarafımıza nafakadan doğan alacakların tahsili amaçlı ödeme emri göndermiş olup takipte dava tarihinden nafakanın indirildiği tarih olan 7.10.08 kadatr 1000 ytl ,7.10.08 tarihinden itibaren de 200 ytl üzerinden hesaplama yapıp ödeme emri göndermiş takibe itiraz ettik.Mahkemeden derkenar istedim.200 ytl ye indirmedeki maksadın müvekkilin ekonomik durumunda bi değişiklik olmadığından hatanın düzeltildiğinde dava tarihinden itibaren yani arar karardan dönülerek mi geçmişe dönük olrak mı 200 ytl ye hükmetti yokssa 7.10.08 tarihi itibari ilemi.Hakimler değiştiğinden (yani ilk 1000 ytl tedbir nafakasını veren ve sonra 200 ytl ye indiren hakimle derkenar istediğim hakim )davacı lehine hükmedilen aylık 1000 ytl tedbir nafakasısını 7.10.08 tarihi itibari ile hüküm kesinleşineye kadar değişen durumlar karşısında yeniden değerlendirilmek üzere aylık 200 ytl ye indirilmesine karar verilmiştir şeklindeki eski hakimin bu kararını derkenara aynen yazarak aldım.ortada 2 ayrı tedbir nafakasımı var.müvekkilin mai durumu değişmemiş ki sadece rapordaki hata düzeltilmiş bu nedenle ara kararından dönerek dava tarihinden itibaren 200 ytl ye hükmedilmiştir yazısını hakimden beklerdim hayal kırıklığına uğradım.Sizce yanlışmı düşünüyorum.Kararı veren eski hakimden görüş almam bu ararkararını ne maksatla verdiğinin izahatını istesem ve de durum benim düşündüğüm gibiyse mahkeme dosyasına etkisi sağlanabilirmi.teşekkürler.Lütfen görüşlerinizi bekliyorum.