Mesajı Okuyun
Old 08-01-2009, 15:25   #3
DURU25

Alıntı:
Yazan avukatde
Merhaba değerli meslektaşlarım.Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Müvekkil başkasının arazisine haksız inşaat yapmış.Bunun üzerine biz de M.K 724 e göre temliken tescil istedik.Öncelikle sayın mahkeme hakimi şöyle bir yorumda bulundu: Bu davayı inşaat sahibi değil gayrimenkul sahibi açar.Siz doğrudan açamazsınız dedi.Emin olmama rağmen karar aradım Bu davayı inşaatı yapan tarafında açabileceğine dair.Ancak bulamadım.Öncelikle bu konuda bir karar varsa ve paylaşırsanız sevinirim.Asıl sorun ise toprak koruma yasası ile ilgili.İşte bu konuda hiçbir bilgim olmadan dava açtım.Bu kounuda nasıl bir yol izleyebilirim.Yani arazi hangi küçüklüğe kadar ifraz edilebilir.Ve bunu nereden öğrenbebilirim.Davanın bu yönü ile ilgili araştırma yapamadım.Yardım ederseniz sevinirim.Teşekkürler.

Sorunuzun 2. kısmıyla ilgili olarak 3194 sayılı İmar Kanununu incelemeniz gerekli.İlgili maddeyi gönderiyorum

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İfraz ve Tevhid İşleri

İfraz ve tevhid:

Madde 15
- İmar planlarına göre yol, meydan, yeşil saha, park ve otopark gi-bi umumi hizmetlere ayrılan yerlere rastlayan gayrimenkullerin bu kısımlarının ifrazına veya tevhidine izin verilmez.

İmar parselasyon planı tamamlanmış olan yerlerde yapılacak ifraz veya tevhi-din bu planlara uygun olması şarttır.

İmar planlarında parsel cepheleri tayin edilmeyen yerlerde yapılacak ifrazların, asgari cephe genişlikleri ve büyüklükleri yönetmelikte belirtilen esasla-ra göre tespit edilir.

İmar planı dışında kalan alanlarda yönetmeliklerinde tayin edilecek miktarlardan küçük ifrazlara izin verilmez.