Mesajı Okuyun
Old 06-01-2009, 12:44   #7
oznopt05

Değerli meslektaşım Av.Mehmet Ali beyefendinin görüşü doğrultusunda bende Devlet Personel Dairesi Başkanlığının 13.08.2007/14541 sayılı mütallasına katılmıyorum. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin C bendi 3 fıkrasında; Sebest Avukatlığın icrasında kesinlikle Hizmet Akti dışında Vekalet ve İstisna akti ile çalışılması gerektiğine ilişkin bir hüküm yoktur. Netice olarak Hizmet Akti ile çalışıllsa dahi bu çalışma Avukatlık mesleğinin icrasıdır. Maddenin amacı, icra edilen serbest Avukatlıkta çalışması ile geçen sürenin değerlendirilmesidir. Daha açık bir anlatım ile Kamuda Avukatlık kadrosuna atanan kişi normal şartlarda 9/1 derece iktisabı ile memuriyete başlar. Ancak meslektaşımız serbest Avukatlık yapmış ise bu sürenini 4/3'ü kadar süre hesaplanarak hak ettiği derece kadro derecesi intisap ettirilir. Serbest Avukatlıkta geçen sürenin 12 yıl olduğu var sayılır ise bu sürenin 9 yılı Memuriyet derecesine eklenir ve 3 derece verilerek 6/1 derece kadro iel atanır. Serbest Avukatlık ve Kamu Avukatlığı ifa etmiş bir meslektaşınız olarak tarafıma ayni yasa maddesi uygulanmış ve memuriyete girişimde 4 yıl Serbest Avukatlık hizmetimin 3 yılı memuriyet Hizmetinde geçmiş sayılarak memuriyete 8/1 derece ile başladım. Develet Personel Dairesi Başkanlığını görüşü doğrultusunda Kamuda Avukatlık kadrosuna atanmayan meslektaşımız olayı İdari Yargıya taşırsa kesinlikle işlemin iptal edileceği kanaatindeyim. Saygılarımla