Mesajı Okuyun
Old 26-12-2008, 10:59   #2
Admin

Sayın advocatein,

Yanında staj yaptığım üstadım anlatırdı ancak şu anda kaynağını ve hikaye mi gerçek mi olduğunu anımsayamadım: Tecrübeli bir avukat bir duruşmadan çıkmış, Adliye Koridorunda genç bir meslektaşını çok üzgün ve ağlamaklı görünce, "meslektaşım hayırdır ne oldu" diye sormuş. Genç avukat, "üstat çok inandığım bir davayı kaybettim" demiş. Tecrübeli avukatın cevabı da "Üzülme meslektaşım, yakında hiç inanmadığın bir davayı da kazanırsın" olmuş.

Diğer mesleklerden farklı olarak adalet dağıtımı işinde bu "profesyonel bakış" bir teselli değil biliyorum, çünkü adaletsizliğe katlanamadığı için bu mesleklere yönelen kişiler için bu iş profesyonel bir kariyer olmanın ötesinde manevi bir anlama sahip. Ancak bu işi bir meslek olarak sürdürme niyetindeyseniz de, elinizden gelen herşeyi en sonuna kadar yaptıktan sonra, "o sayfayı kapatmayı" ve bir sonraki sayfa üzerinde çalışırken öncekinden duygusal olarak etkilenmemeyi prensip edinmek gerekiyor.

Meslek yaşamınız boyunca inanmadığınız hiçbir davayı kazanmamanızı, inandığınız hiçbir davayı da kaybetmemenizi dilerim.