Mesajı Okuyun
Old 22-12-2008, 14:31   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Avukatın yasaklanmış yasak maddeyi bilerek sokmaya teşebbüsü sim kart

Bildiğiniz üzere önceleri çift sim kartlı telefonlar yoktu. Çevremdeki bir kısım insanlar bir sim karta başka bir sim kart birleştirterek iki sim kartı aynı kullanıyorlardı. Bende x sim kartı ve y sim kartı (kaynak yapılıyor) birleştirmek için telefon tamir servisine götürdüm. Telefoncu abi, bu sim kart eski vs dedi. Bende yedek sim kart çıkarttım ve yedek sim kartta iki hat birleşti. Telefoncunun eski dediği sim kartta kayıtların bulunması yine iki sim kartın birleşmesi nedeniyle arıza vs. olabileceği düşüncesiyle , eski sim kartı cüzdanın fermuarlı bölümüne attım. Aradan aylar geçti. .... Kapalı Cezaevine görüş için gittim. Cep telefonunu ve dolayısıyla telefon içerisindeki sim kartı girişe bıraktım. Girişte ve bir kısım yerlerde sim kart vs. cezaevine sokulması yasak olduğu yazılı ancak aylar önce cüzdana koyduğum sim kartı unuttum. L1 güvenlik kapısına geldim ve cüzdan ayakkabı , kemer güvenlik cihazından geçti ve uyarı vermesi üzerine cüzdandaki kredi kartlarını çıkardım ve tekrar cüzdan güvenlik cihazından geçirildi. Yine sinyal vermesi üzerine kendimden o kadar eminim ki, cüzdanı güvenlik görevlisine uzattım buyrun birde siz bakın şeklinde beyanda bulunarak cüzdanı güvenlik görevlisine verdim. Bu arada ayakkabı bağlama , kemer takma ile uğraşıyorum. Görevli "avukat bey cüzdandan sim kart çıktı" dedi. Önce bende büyük bir şaşkınlık, yaklaşık 5 -10 dakika düşündükten sonra aylar önce belkide altı ay önce cüzdanın fermuarına attığım, büyük ihtimalle bozulmuş sim kart olduğunu hatırladım. Hakkımda görevlilier tarafından tutanak tutuldu. Daha sonra Adalet Bakanlığından izin yazısı. Barodan ifade için yazı. Savcılık tarafından ifade ve en son hakkımda ceza davası açıldı. Savcıya olayı yukarıdaki şekilde anlattım ancak iddianamede ceza infaz kurumuna girmeye çalıştığı, savunmasına itibar edilmediği (bu arada ceza davalarını bilmem ve yılda bir iki kez belki cezaevine görüş için giderim) Benim sormak istediğim daha doğrusu tartışmak istediğim, Savcılığın izin isteyipte Adalet Bakanlığı'nın izin vermediği bir meslektaşımız var mı? Diğer bakanlıklarda birçok kez karşılaşıyorum "Pardon kürtaj yapılmamış konulu meslektaşların sorunları konulu sorumda da doktora dava açılmamıştı" Tamamen formalite mi? İkinci sorum ise Savcılıkların birçok konuda takipsizlik kararı vermesine rağmen fail avukat olduğu zaman bu kadar basit bir konuda dahi "savunmaya itibar edilmediği" gerekçesiyle iddianame hazırlayarak dava açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?