Mesajı Okuyun
Old 22-12-2008, 14:26   #1
Adeviye Okutan

Varsayılan Mavi Kart Sahibi Avukat

İnternette araştırmalarım sonucunda istediğim bilgiye ulaşamadım açıkcası.

Ben Danimarka vatandaşıyım Türkiye'de Hukuk eğitimi alıyorum, amacım Türkiye'de avukatlık yapmak, fakat yabancı uyruklular Türkiye'de avukatlık yapamıyor bildiğim kadarı ile (barolar birliğinden özel izinle belki). Birde doğuşdan Türk vatandaşlığım olduğu fakat reşit olmadan bunu kaybettiğim için, 18 yaşımı doldurduğumda bir de Mavi Kart başvurusu yapıp onu aldım.

Mavi Kart'a sahip olduğum için Türkiye'de, vatandaşlığımdan feragat etmeden, avukatlık yapmam mümkün mü?

İçişleri Bakanlığının sitesinden şu bilgye ulaştım;

5203 Sayılı Kanun hangi hakları saklı tutmuştur ?
*Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla;
*Askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme-seçilme, kamu görevlerine girme,
muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında,
*Sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

fakat avukatlık ile ilgili özel bir düzenleme var mı bilmiyorum. Avukatlık kanununa mı bakmam gerekiyor?

Ben açıkcası Danimarka vatandaşlığından çıkmak istemiyorum, orada doğdum orada büyüdüm; orası benim için Türkiye'den daha çok vatan aslında; Türkiye'de 1 orada 19 yıl yaşadım. Böyle bir seçim yapmak zorunda kalmak istemiyorum.