Mesajı Okuyun
Old 21-12-2008, 08:32   #3
Av.Necati Yaşbey

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Bende aynı sonuca varmış olmamla beraber projenin uygulanacağı yerin İstanbul olması bende tereddüt yaratıyordu. Ancak bence de müvekkilimin edimi projeyi yapıp bitirmekle sona eriyor. Borcun da Bursa da ödenmesi lazım. O halde yetki Bursa olmalı katkınız için tekrar teşekkürler.
Proje uygulanmış ve projeye göre inşaat yapılmış olsa idi sebebsiz zenginleşme hükümlerine göre işten menfaat sağlayan arsa sahibi yükleniciye proje bedeli ödemedi ise sorumlu olurdu diye düşünüyorum.
Arsa sahibine karşı açtığım davanın reddedileceğini bile bile yine de arsa sahibini davada taraf göstermeyi düşünüyorum. Çünkü öğrendiğimiz kadarı ile arsa sahibi proje bedellerini yükleniciye ödemiş. Bunun yargılama sırasında arsa sahibinin savunmasında ortaya çıkması davamızda işimizi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Bu durumda bir sorun var tabi oda arsa sahibine karşı açtığımız davanın reddi halinde dava husumetten mi reddedilmiş olacak (sorumluluk maktu vekalet ücreti) Yosa esastan mı reddedilmiş olacak (sorumluluk nispi vekalet ücreti) dava değeri oldukça yüksek olduğu için bu konuda henüz tam karar veremedim.Yoksa kısmi dava mı açmalıyım. Kısmi dava açtığızda yargılama sırasında taraflar anlaşırsa maalesef hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Eğer bu konudaki fikrinize paylaşırsanız sevinirim.