Konu: taraf yemini
Mesajı Okuyun
Old 19-12-2008, 13:56   #1
SMK38

Varsayılan taraf yemini

Bir tüzel kişinin vekilliğini üstlendiğimiz bir davada aralarındaki sözleşme ilişkisinden doğan borcun davalı tarafından ödenmesini talep ettik. Karşı taraf sözleşmenin sona erdiğini bu nedenle belirtilen borcun mevcut olmadığını iddia etti. Biz elimizdeki belgelerle borç ilişkisinin varlığını kanıtlama yoluna gittik ve sözleşmenin sona erdiğine dair elimizde hiç bir kaydın bulunmadığını ifade ettik. Bir bilirkişi görevlendirildi. Raporu bizim iddialarımızı haklı çıkarır nitelikteydi. Yine ek bilirkişi raporu da bu yönde oldu. Davalı taraf iddialarını ispatlar hiçbir delil sunamayınca taraf yemini teklifinde bulundu. Biz aradaki sözleşme ilişkisinin ve varlığının kanıtlandığını ve yemin teklifini kabul etmediğimizi beyan ettik. Ancak mahkemece yemin verdirilmesi kabul edildi. Sorun şu ki tüzel kişilerde yemin tüzel kişinin kanuni temsilcisi tarafından yerine getirilir bununla birlikte
yemin, yemin etmesi istenilen kişinin bildiği, kendisine ilişkin olan vakıa hakkında teklif edilebilir. Müvekkilimiz olan şirket büyük bir A.Ş. ve sözleşmenin kurulması icrasıyla ilgili pek çok işlem ilgili birimlerde çalışan personeller tarafından sağlanıyor ve abonelerle ilgili olarak yapılan tüm işlemler ilgili programlara aktarılıyor. İşlemi bizzat yapan personelin dahi sözleşme ilişkisinin varlığını ancak kayıtlara bakarak anlayabileceği ve şahsen hatırlamasının mümkün olmadığı göz önüne alınırsa bu büyük A.Ş. nin yönetim kurulu başkanının şahsında gerçekleşmeyen bir işlem adına yemin teklifinde bulunmasının ve mahkemece kabul edilmesinin anlamsız olduğunu düşünüyorum.
Bu konuyla ilgili olarak siz saygıdeğer meslektaşlarımın yaklaşımını merak ediyorum paylaşırsanız sevinirim.