Mesajı Okuyun
Old 15-12-2008, 11:53   #23
Av.Barış

Sayın Aladağ,

Orada ki uygulama farklı mıdır bilmiyorum ama kollukta susma hakkının kullanılması yasal bir hak olmasına rağmen sorgu hakimliği tarafından tutuklama nedeni olarak görülmektedir.Saçma gelebilir ama burada böyle.Sorgu hakimliğinin yaptığı ilk şey "Siz Kollukta susma hakkınızı kullanmaışsınız," şeklinde sorgulama yapılmaktadır.

Benim kastettiğim ceza davalarında avukatın etkisi vardır.Etkisi olmaz ise yargıtaya temyiz incelemesine giden dosyaların %45-50 arası bozularak gelmez.Benim aktarmaya çalıştığımız zihniyetle ilgilidir.Ne kadar haklı olursanız olun,ne kadar kanunu iyi bilirseniz bilin çoğu kez mahkeme tarafından dikkate alınmamaktadır.Dikkate alınmadığı için Avukatın etkisi neredeyse sıfıra inmektedir.

Yetki konusuna gelince.1136 sayılı yasanın 2. maddesinde belirtilmiş ama ceza dosyasında tek başınıza delil toplayamıyorsunuz.Kurumlar sürekli sorun çıkartıyor.Yine zihniyet ortaya çıkıyor.Nasıl Avukatlık Kimliğini Resmi kimlik olarak kullanmakta zorluk yaşıyorsak delil toplama konusunda da aynı sorunu yaşamaktayız. Örnek vermek gerekirse.X şirketinin güvenlik kamerasında kayıtlı görüntüyü istemek için o şirkete gittiğimizde "Size veremeyiz,Savcılık yada hakimliğin bizden istemesi gerekir" şeklinde benzer beyanlarla herhalde içimizde sıklıkla karşılaşan olmuştur.Yargılama denildiği zaman akla hemen SAvcı ve Hakim gelmektedir.Biz işlem yapacağımız zaman illa ki bizim üstümüzde görülen ve öyle olan yerlerden bu işlemi yaptırmamız gerekmektedir.Katılmayabilirsiniz ama bu hukuk sistemimizin acı gerçeklerinden biridir.Yetkimizi kimse bilmiyor.Savcılık bizim üstümüz görülüyor ve öyle davranılıyor...