Mesajı Okuyun
Old 07-12-2008, 13:28   #18
Av. R. Onur ÇINAR

Sn Bektaş Bey ve Sn Ebru Hanım,
Yaklaşık benden on yıl daha önce mezun olmuş benden çok daha fazla deneyimli avukatlarsınız. Şu an bunları duymak tabiki sizin hoşunuza gitmiyor ama gerçek bu. Bu sene yök hukuk fakültesi kontenjanlarını 2 kat artırdı ve yaklaşık 10 tane daha hukuk fak açıldı. ÖSS'de çok az soru çözen(her dersten onar tane net yeter zannedersem) ve biraz parayla herkes avukat olabiliyor artık. Ama hakim olabilmek için iyi kötü bir eleme sistemi var ve bu birazcık insanın içini rahatlatıyor. Bu söylediklerime dayanak olarak kariyer sitelerinde avukat arayanların özellikle beş fakülte mezunu hukukçuları tercih ettiklerini, transkript isteyen, kendi sınavını yapan büroları gösterebilirim.

Demem odur ki, sayıca avukatlardan haylice az olan ve hukuk fakültesi mezunu olmaktan daha çok şey yapmış hakimlerin avukatlarla aynı asansöre binmek istememesi bence doğal karşılanmalı.

Sn Ebru Hanım siz bu avukat hakim ayrımcılığından yana çok dertlisiniz anlaşılan, ne kadar canınızı yakan nokta varsa hepsini sıralamışsınız İşte ben de sizin dediğiniz gibi meslek içi kaliteyi nasıl artırırız, nasıl var olan haklarımızı kullanırız, gerekli hakları alırız diye tartışmak istiyorum. Bu noktada diyorum ki avukatlık mesleği her hukuk fakültesi mezununun yapacağı bir meslek değil bu mesleğe alınma şartlarının değiştirilmesi gerekir. Eğer bu sağlanırsa daha kalifiye ve donanımlı hukukçular avukat olacaktır. Dolayısıyla tuvalet otopark gibi sorunlar daha tez elden çözülür.

Saygılarımla