Mesajı Okuyun
Old 05-12-2008, 23:30   #10
Av. R. Onur ÇINAR

Biraz tepki toplayacağım ama ben de fikirlerimi paylaşmak isterim. Bu sene her hukuk fak en az bir kat fazla öğrenci aldı, zannedersem 15'i geçkin hukuk fak açıldı. Bir çoğu artık özel olan hukuk fakültesine girmek artık çok kolaylaştı... Mezun olmak ise artık eskisi kadar zor değil. avukat olabilmek içinse sadece bir yıllık staj dönemini aşmak ve bir miktar para gerek. Hakim olmak içinse zorlu bir sınav ve iyi geçmiş bir mülakat ardından 2 yıllık zorunlu bir eğitim daha ve büyük şehirde görev alabilmek için gençlik yıllarının anadoluda geçirilmesi...

Avukatlık mesleğini yıllardır gururuyla sürdüren hukukçuların önünde elbet saygıyla eğilmek gerek ama öss'de barajı zar zor geçip dört-beş yılda yarım yamalak bir eğitim aldıktan sonra 'benim de cübbem var ben de sizinle aynı statüdeyim' demek bence biraz haksızlık...

Tekrar tekrar söylemek isterim ki yıllardır bu şerefli avukatlık mesleğini yapanları tenzih ederim. Zaten onlar benim bu sözlerime alınmayacaklardır zira onlar da en az ortalama bir hakimin kendini geliştirdiği kadar geliştirmişler, aynı yollardan geçmişlerdir.

Bence avukatlık sınavı acilen getirilmeli. Her hukuk fak mezunu nasıl hakim olamıyorsa, avukat da olamamalıdır.