Mesajı Okuyun
Old 29-11-2008, 00:26   #20
Armanaltunkaya

“TCK 62 yanlıştır,ben karar aldım kimseye uygulamıyorum!” cümlesi üzerine benim gibi bu mesleğin başında bile olmayan birinin düşüncelerini yazması ne kadar doğru olur bilemiyorum.Bununla birlikte hukukta “benim görüşüm doğru ,kanunda yazan yanlış!” demenin mümkün olmadığını düşünmekteyim Ancak bu cümlenin sahibinin bir hakim olması beni gerçekten şaşırttı. Çünkü bize öğretilen hakimlerin böyle bir şeçim hakkına sahip olmadıklarıydı.Bu mantık doğrultusunda ben bu dosyayı beğenmedim incelemeyeceğim deme hakkını da kendisinde bulabileceğini düşünmekteyim. Unutulmamalıdırki hakim kanunu uygulayan kişidir ve kanun yapma yetkisi yasama organındadır. TCK 62’nin uygulanması kuşkusuz hakimin takdirindedir ancak maddenin içeriğinden ve gerekçesinden anlaşılan bunlara ek olarak doktrinde kabul ediliği gibi; keyfiliğin önlenmesi ve gerekli denetiminin yapılabilmesi amacıyla hukuki ve somut kriterlere uygun açıklamalar yapılmalıdır. Gerekçesiz yada yetersiz gerekçeli kararların inceleme sonucunda bozulması gerekmektedir. Bu tür düşüncelerin hukuka olan güveni azaltacağı, huzursuzluklara yol açacağı ve AİHS’ne aykırı olacağı açıktır.
“Sanık lehine olan hiçbir şeyi uygulamam!” cümlesi üzerine üzülerek susmak zorunda kalıyorum.

Yanlış ve rahatsız edici bir şey yazdıysam şimdiden özür dilerim…