Mesajı Okuyun
Old 28-11-2008, 14:55   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Can Canbazer
Hakim tedbir kararında ' Aile Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usulü dair 4787 s. k.nun 6.maddesine ve HUMK 101.maddesine göre tedbir koyuyorum ' demiş.
Bence HUMK 101 için TAŞINMAZIN AYNINA YÖNELİK bir dava olması gerekir. M.K.199 'a da baktım, orda da tasarruf yetkisinin kısıtlanması ve eşin rızasının alınmasından söz ediyor.

Sayın Av.Can Canbazer, amacınızın sorunuza yanıt aramak olduğunu sanıyordum. Böyleyse, hem benim yazdığım madde, hem de hakimin dayandığı maddeye bakmanıza rağmen neden sorunuzla alakalı olan fıkraları aktarmıyorsunuz da, alakasız gibi görünenleri aktarıyorsunuz.

HUMK 101'in 4 üncü fıkrasına bakmadınız mı? Şöyle demektedir:

"Ayrılık veya boşanma davası üzerine Kanunu Medeni mucibince icap eden muvakkat tedbirlerin ittihazına"

TMK 199'uncu maddenin 2inci fıkrası da şu şekildedir:

"Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır"

Bu arada tedbir kararında geçen diğer kanun maddesi de şu şekildedir:

Alıntı:
KANUN NO: 4787
AİLE MAHKEMELERİNİN KURULUŞ, GÖREV VE YARGILAMA USULLERİNE DAİR KANUN

MADDE 6.- Aile mahkemesi, diğer kanunlardaki hükümler saklı kalmak üzere görev alanına giren konularda:
1. Yetişkinler hakkında;
a) Evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri konusunda eşleri uyararak, gerektiğinde uzlaştırmaya,
b) Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin gerekli önlemleri almaya,c) Resmi veya özel sağlık veya sosyal hizmet kurumlarına, huzur evlerine veya benzeri yerlere yerleştirmeye,

Son mesajınızda verdiğiniz bilgileri ilk mesajınızda vermiş olsanız, tahmin yürütmek yerine tedbir kararı üzerine yorum yapabilirdik.