Mesajı Okuyun
Old 26-11-2008, 22:10   #4
Gemici

Varsayılan Çocukların temel hakları

1. Sayın Referans,
Öğretmenlerin, devamlı telefonla üğraşıp dersin ahengini bozmasınlar düşüncesiyle, öğrencilerin telefonlarını toplamasını anlayışla karşılarım. Ama Çocuktan alınan telefonun kayıtlarının incelenmesi, çocuğun kiminle konuştuğu, kime na yazdığının araştırılması, çocuğun kişilik haklarına bir saldırıdır benim görüşüme göre. Bu sebepten Sayın Av. Neslihan’ın önerdiği şekilde hareket etmenizi tavsiye ederim.

2. Bu alana yazılan soruları cevaplandıran katılımcılardan ricam: Bu alanı ‚iki hukukçu bir araya geldiğinde en azından üç değişik görüş ortaya çıkar’ tezinin doğruluğunu kanıtlama alanı olarak görmemek gerekir. Verilen cevapların, soru sahibine bir fikir vermesi, ona gideceği yolu ve uygulayacağı yöntemleri belirleme konusunda yol gösterici olması gerekir benim düşünceme göre. Çocuğa vereceğimiz adın ‚haberleşme gizliliğini ihlal mi, hakaret mi yoksa sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanma mı olduğu soru sahibi için ikinci planda gelir. Bir katılımcının verdiği cevabın ikinci katılımcı tarafından eleştririlmesi soru sahibini şaşırtmaktan başka bir neticeye götrürmez.

3. Verilen bir cevap bizim görüşümüze göre doğru değilse, bunu tartışmanın ortamı burası olmamalı bence. Verilen cevabı doğru olarak kabul etmiyorsak durumu ya cevabı yazan katılımcıya bildirmek ve olaya bir açıklık getirmek, ya da site yönetimine bildirmek hem soru sahibine tatmin edici bir cevap vermek, hem de sitenin kalitesini yükseltmek açısından faydalı olur düşüncesindeyim.

4. neden 3 numarada belirttiğim esaslara ters düşen bu mesajı yazmak gereği duyuyorum peki?
Yazdıklarımın genel anlamda anlaşılmasını istediğim ve herkesin üzerinde düşünmesini istediğim için.

5. Çocukların temel haklarını ‚Çocuk Hakları Çalışma Grubu’nda’ tartışmaya açmak istiyorum

Saygılarımla