Mesajı Okuyun
Old 26-11-2008, 13:59   #5
Gamze Dülger

Sadece bir meslek grubuna yüklenen bir sorumluluk değil bu kanımca..

Aynı nitelikteki kararların "Avukatlar " içinde verilmesi pekala mümkün...En azından ben öyle düşünüyorum.

Biz avukatlar ile ilgili olan sorumluluk hali ise " güven sorumluluğu " olmalı.

Böylece,"bu dava kesin olur!" söylemleri yerine;

"Bu dava .... olması halinde kazanılabilir ancak dava açılması ve kazanılamaması halinde,para cezaları , %40-%20 oranında tazminatlar ya da karşı vekalet ücreti ve dava harcını ödemek zorunda kalabiliriz."

"Böyle bir davanın kazanılma imkanı yoktur.Davanın açılmasında ısrar edilmesi halinde şu sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür"

"Bu davaya şu cevabın verilmesi ve şu delillerle desteklenmesi halinde şu sonuçlarla karşılaşabiliriz" .....vs vs vs gibi açıklamaların yapılması ve müvekkili olabildiğinde bilgilendirmek gerekecektir.

Bu takdirde ise davayı kazansanız veya kaybetseniz de müvekkiliniz "Avukat beni aldattı " gibi hem sizi hemde mesleği karalayan beyanlarda bulunmaya cesaret edemeyecektir.

Tüm bunların yanında siz,araştırmadan,enine boyuna tartmadan dava açıp cevap veremeyeceksiniz.Böylece farkında olmadan otomatikleşen,neredeyse bir program çıktısı halini alan dilekçelerimize son vermek zorunda kalacağız.

Kararı yerinde buluyor ve farklı meslek grupları için yaygınlaşmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla