Mesajı Okuyun
Old 24-11-2008, 11:02   #1
av_my

Varsayılan Nakliye şirketinin sorumluluğu

Mrb sayın meslektaşlarım.Bir konuda sizlerin fikirlerini almak istiyorum.Müvekkilim tekstil imalatıyla iştigal ediyor.Bu kapsamda genellikle yurt dışına tekstil mamülleri ihraç etmektedir.İhracat malumunuz belli evraklar dahilinde mümkün olmaktadır.Genellikle avrupa birliği ülkelerine karayoluyla bu sağlanmaktadır.Şirketimiz arasında yaklaşık 6 ay bulunan iki yüklemesinin bedelini karşı taraftan tahsil edememiştir.Ancak burda sıkıntı karşı şirketten ziyade nakliyeyi üstlenen taşıyıcı şirkettende kaynaklanmaktadır.Şöyleki;
Nakliyeci şirket malları orjinal atr olmadan ve imzalanmış draftı görmeden teslim etmiştir.Müvekkilime bu konuda verdiği bilgide malları teslim alacak şirketin gümrüğe teminat yatırdığını dermeyan etmiştir.Ayrıca müvekkilim nakliye şirketine her aşamada yazılı bilgi vermesi konusunda talimat vermiş ancak nakliyeci bunuda yerine getirmemiştir.TAbi bu talimatlar faks kanalıyla gönderilmiştir.Nakliyeci şirket bu bize ulaşmadıda diyebilir.
Bu konuda cmr anlaşmasına dayalı talepde bulunmayı düşünüyorum.Ancak iddiamızı ispat konusunda elimizde olanlar orjinal atr ve draft sureti.Bunlar nakliye şirketinden tazminat istememiz için yeterlimidir?
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Saygılar sunuyorum.