Mesajı Okuyun
Old 21-11-2008, 13:39   #1
Av.Nuri Keserci

Varsayılan borçlar kanunu genel hükümlerine göre sözleşmenin zımnen kabulü.ACİL!!!

Sayın meslektaşlarım bana gelen bir davayı sizinle paylaşmak ve değerli görüşlerinizi almak istiyorum.Olay şöyle gelişiyor;Müvekkilim olan şirket bir kooperatif ile yaptığı iş görüşmesinde kooperatif olarak işi kendisine verebileceklerini ancak kendileri ile değil yüklenici firma ile sözleşme yapması gerktiğini söylerler.Müvekkilim olan firma bunu kabul ederek 18.09.2007 de iki tarafın hazırlayıp kabul ettiği bir sözleşmeyi imzalarlar.Aynı sözleşmenin bütün sayfalarında kooperatif başkanının da imzası var.En son sayfasında ise uygundur yazısı ve altında da imzası mevcut.Sözleşme bu tarihte imzalanmış olmasına rağmen müvekkilim olan firma altı ay sonra işe başlıyor.Sözleşmede başka bir iş yapamaz hükmü olduğu için de hiç bir iş yapamamıştır.2008 mart ayında işe başlamış yine yüklenici firma işçinin hızlı çalışabilmesi için gerekli malzemeleri sağlamadığından taşeron firma sürekli zararla çalışmıştır.Yüklenici firma ile kooperatif yönetimi arasında çıkan bir anlaşmazlıktan dolayı yüklenici firma işi bırakmış ve müvekkilim olan taşeron firmaya da işi bıraktığını ve kendisinin alacağının şu kadar olduğunu (meblasını hatırlayamadım) bundan sonra çalışmaya devam etmesi halinde kendisinin mesul olmayacağını yazılı olarak bildirmiştir.Müvekkilim bu konuyu kooperatif yönetimine şifaen söylemesine rağmen,yönetim işe devam etmelerini istemiş ve gelen inşaat malzemelerinin girişini müvekkilim üzerinden yaptırmıştır.Ancak kooperatif başkanı 20.11.2008 tarihinde taşeron firmaya sözlü olarak bir daha işe gelmemelerini,kendilerinde herhangi bir haklarının olmadığını,yüklenici firmaya bağlı olarak çalıştıkları ve yüklenici firma işi bıraktığı için taşeronun da bırakması gerektiğini söylemiştir.Şunuda belirteyim,yüklenici firmanın işi bıraktığına dair yazılı olarak verdiği belge 9.aydır,kooperatif yönetimi ile ilişiğini kestiği tarih ise 11.aydır
Sorularım şunlardır.
1) Kooperatif başkanına ait imzanın hükmü nedir?Yüklenici firma ile birlikte sorumlu tutabilirmiyiz?
2) taşeron firmaya 9.ayda verilen yazılı belge,yüklenici firmanın11.ayda ilişiğini kesmesi karşısında geçersiz olur mu?
3)ikinci soruda cevap müvekkilim açısından olumlu ise Kooperatif yönetimi,yüklenici firma işi bırakmış olmasına rağmen,müvekkilim olan taşeron firmayı çalıştırmaya devam etmesi, gelen bir kısım inşaat malzemesini onun üzerinden göstermesi genel hükümlere göre zımnen sözleşmeyi kabul yada yeni bir sözleşmenin başladığı anlamına gelmez mi?
4)Olayı mahkemeye taşımayı düşünüyorum.Sizce nasıl bir yol izlemem gerekir.
Şimdiden değerli zamanlarını ayırıp bu soruya cevap veren bütün meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.Saygılarımla