Mesajı Okuyun
Old 18-11-2008, 17:51   #1
nietzche

Soru Vekalet ücreti alacağı, ne yapabilirim?

Sayın meslektaşlarım, öncelikle siteye yeni üye oldum, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.
Sitede arama yaptım fakat önceki tartışmalar benim problemimi tam olarak karşılamıyor. Sorunum kısaca şu:

2004 yılında bir şirketle vekalet ücret sözleşmesi yaptım. Sözleşme gereği yapılacak iş, şirketin alacakları için yapılacak icra takipleri ve karşılıksız çek dosyalarının müdahil sıfatıyla takibini kapsıyor.

Sözleşmenin ücret başlığı adı altındaki önemli hususlar:
- İcra takip dosyası tamamen infaz olduğunda yasal vekalet ücreti (şirket tarafından ödenen) ile karşı taraf vekalet ücretinin tamamı avukata ödenecektir.
- Takip edilen ceza dosyaları için vekalet ücreti ödenmeyecek, yargılama sonunda ceza kararıyla birlikte hükmolunan yasal vekalet ücreti, sanıktan tahsil edilerek avukata ödenecektir.
- Dosyanın herhangi bir sebeple avukattan alınması halinde avukata yasal vekalet ücretinin 1/4'ü vekalet ücreti olarak ödenecektir.

2004 yılında başlayan vekalet ilişkimiz 2007 yılının Ekim ayında müvekkilim şirketin görmüş olduğu lüzum üzerine sona erdi ve azledildim. dosyaları, esas numarası ve duruşma günleriyle birlikte kendilerine tamamen teslim ettim ve karşılıklı olarak ibraname düzenlemedik.

Vekilliğim süresince açmış olduğumuz 300 civarında icra takip dosyası ile 50 tane kadar karşılıksız çekten kaynaklanan ceza davalarını takip ettim. Kapanan icra dosyalarıyla ilgili vekalet ücretlerimin tamamını aldım. Kapanmayan dosyalardan -ki bu dosyalarda kısmi tahsilatlar da var- ve ceza davalarından ise hiçbir vekalet ücreti almadım.

Görevimi yaparken elimden gelen dikkat ve özeni göstermeme rağmen bazı kusurlarım oldu (2 icra takip dosyasının müracaata kalması veya mazeretsiz duruşmayı kaçırmak gibi) ancak bunlardan müvekkilim şirketin haberi olduğunu tahmin etmiyorum. Kaldı ki uğranılmış bir zarar yok.

Amacım; takip ettiğim ancak tahsil edilemediği ve infaz olmadığı için ücret almadığım icra takip dosyalarından yasal vekalet ücretlerim ile takip edip de hiçbir ücret almadığım ceza davalarından vekalet ücretlerimi almak.

Anlattığım durumlar karşısında;
1- Dosyalar çok iyi incelenip bazı kusurlarım bulunursa bu durumda azil haklı olur mu? haklı olduğunu kabul edersek bu durum kusursuzca takip ettiğim ve ücretini almadığım diğer tüm dosyalardan vekalet ücreti alamayacağım gibi bir sonuç doğurur mu?
2- Azlin haklılığı kanıtlansa dahi dosya sayıları birden fazla olduğu için harcadığım emek ve mesaime karşılık yine de takip ettiğim icra takibi veya ceza davalarından ücret talep edebilir miyim?
3- Dosyanın avukattan alınması halinde yasal vekalet ücretinin ancak 1/4'ünün avukata ödeneceği şeklindeki hüküm bir anlam ifade eder mi? Ya da bu hüküm her ne kadar açıkça belirtilmemişse de cezai şart olarak kabul edilebilir mi?
4- Vekalet ücretlerimi alabilmek için öncelikle nasıl ve ne şekilde bir yola başvurmam gerekir?

Not: Yukarıdaki durumla ilgili ince araştırma yapıldığı takdirde bazı cezai sorumluluklarımın doğabileceğinin, hatta baroya şikayet halinde disiplin cezasına konu olabilecek bir ücret sözleşmesi olduğunun farkındayım ancak hatırı sayılır bir vekalet ücretine de hak kazandığımı düşünüyorum ve bu parayı tahsil etmek istiyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...