Mesajı Okuyun
Old 17-11-2008, 09:57   #5
alphukuk

Alıntı:
Yazan avukat152
Müvekkilimin kira alacağının tahsili ve kiracının tahliyesi için tahliye talepli icra takibi açtım. Borçlu vekili süresinde vermiş olduğu itiraz dilekçesi ile " müvekkilinin kira borcuna yönelik itirazda bulunduklarını, müvekkilinin kira borcunun bulunmadığını söyleyerek takibin durdurulmasını" talep etmiştir. Başkaca bir itirazı yoktur.

Borçlu vekili takibe dayanak gösterdiğim kira sözleşmesine ve imzaya itiraz etmediğine göre, ilgili sözleşme İİK. md. 68 de sayılan belgeler sınıfına girmiş olur mu? Bu durumda itirazın kaldırılması davası açtığımda borcu ödediğini ispat yükü borçluda mı olur yoksa benim müvekkilim adına İİK. md. 68'e uygun belge sunmam gerekir mi???

Başka belge sunamayacağımı göz önünde bulundurursam itirazın iptali davası açmam daha mı doğru olur?

Yardımlarınızı ve varsa konuyla ilgili yargıtay kararlarını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim..

itirazın kaldırlması itirazın iptaline göre daha kısa bir yodur.Ayrıca borçlunu kötüniyetli olmasa dahi icra inkar tazmınatına mahkum edilir.İtirazın iptali davasında icra inkar tazminatı için borçlunun kötüniyetle itiraz etmiş olması gerekir.