Konu: Acil-TENFİZ
Mesajı Okuyun
Old 14-11-2008, 10:25   #6
Av.Doğuhan

Sayın meslaktaşlarım. İlk başta ortada hukuki yarar yok gibi gözüksede kişinin nüfus kaydı kapalı olmasına karşın yer alan kayıtta evli olarak gözükmek istememesi bir mana ifade etmez mi ? Kişi bu kaydın gerçeğe uygun hale gelmesini istemesinde yarar yok mu?
Kaldı ki tenfiz aslında bir tespit davası Türk mahkemelerinin yabancı mahkeme kararını tenfiz etmesinin kanaatimce bir sakıncası olmasa gerek diye düşünüyorum.Fakat düşüncelerime paralel düzenleme bulamadım. Her ne kadar sayın agah 403 sayılı yasanın 29 maddesini konunun çözümü için işaret etsede ilgili hüküm incelendiğinde bir takım istisnaları tahditi olarak saydıktan sonra "....sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler..."hükmü yer almakta.Benim ilgili maddeden anladağım kişilerin daha çok emeklilik,sigortalı olma nevinden haklarının korunma altına alınmak istenmesi. Bu nedenle kişilerin şahsi hallerine ilişkin talebe dayanak teşkil edeçek gibi durmuyor.Ne dersiniz?