Mesajı Okuyun
Old 08-11-2008, 18:05   #24
Av.Feridun Yurtsever

Sayın meslektaşlarım, taahhüdün geçerliliği konusunda yeterli açıklamayı yaptığını düşünerek farklı bir noktadan hareketle, bu konudaki görüşümü yazmak istedim.
Meslek hayatımız boyunca defalarca hacze gidip, borçludan taahhüd veya emekli maaşı için muvafakat alıyoruz. Genelde de biz alacaklının vekili oluyoruz ve yine genelde alacaklı vekili gözünden bakıyoruz olaylara ve olgulara. Aslında bir de borçlu müvekkili olarak ve çağdaş bir ceza ve icra hukuku gözünden bakmamız gerekir. Ben alacaklı vekili olarak isterim ki; alacak derhal tahsil edilsin, bunun için de borçluyu ceza hükümleri ile sıkıştırsın hukuk düzeni... Ama artık ceza vermek en son çözüm olarak görülmekte ve alacak için ceza verilmesi tarih sayfalarında yer almaktadır. Bizin icra hukuku sistemimizde ise eski ceza hukuku sisteminden kalan ve gerçekten icra kanunundan çıkarılması unutulan hükümlerle borçlulara ceza verilmeye çalışılmaktadır. Benim kanaatim, icra hukukundan hapisle tazyik, disiplin hapsi veya taahhüdü ihlal nedeniyle verilen cezaların tamamen icra kanununda çıkarılmasıdır. Böylece hem borçluların tepesinde bir kılıç olarak gördüğümüz işlemez hükümlerle zaman kaybını ortadan kaldıracağız; hem de daha çağdaş bir icra kanununa sahip olacağız. Saygılar.