Mesajı Okuyun
Old 08-11-2008, 13:51   #30
Ali Basyurt

Rüşvet olayı ile ilgili düşüncelerim nedeniyle teşşekkür eden sayın üyelere bende teşşekür ediyorum.
Bazı saygın üyeler, netice alınmasına kadar susmak gerektiğini söylemektedirler. Bu düşüncelerine saygı duymaktayım. Ancak bizim üzerinde durduğumuz husus bu münferit olay veya bu olayın içerisinde yer aldıkları belirlenen kişiler değildir .
Tatışılan konu böyle bir olayın basına yansıması, insanların tedirgin olması, adalete olan güvenin temelinde sarsılması durumudur.

Bu olayın doğru olmadığı ortaya çıksa bile insanların vardıkları ön yargılarını ortadan kaldıramazsınız. Adalaetin ön yargılara göre değerlendirilmeyeceğini de biliyorum. Bir şeyi bilmek ayrı, bildiğin şeyin yarattığı yıkıntı görmek ayrı şeydir. Ben bu yıkıntının büyüklüğüne işaret etmekteyim.Bu yıkıntının olmasına neden olmak bile adaleti kirleteceğine inanmaktayım. Adalete olan İnancın sarsılması, güvenin bitmesi insanlarda hayal kırıklığını yaratır. Kişilerin güvenmediği bir yargı organından aldığı karar ne kadar doğru ve ne kadar isabetli olursa olsun o kişileri tatmin etmez. Kararı eleştirmek ayrı,güvensizlik duymak ayrıdır.

Hakimlik mesleğini yürütürken, bir davada taraflardan biri duruşmada yeterince söz hakkı verilmediğini belirterek hakkımda "reddi hakim" talebinde bulundu. Bu doğru değildi. Çünkü yeterince söz hakkı verilmiş ve ancak bunu istismar etmişti.
Reddi hakim talebini inceleyen diğer mahkeme,bu talebi kabul etmeyerek reddetti ve dosyayı yeniden benim baktığım mahkemeye gönderdi.
Ben, bu kişi ile ilgili vereceğim karar ne kadar yasaya uygun olursa olsun,hukuka ve adalete uygun bulunursa bulunsun yine de kişinin düşüncesinde bir güven sorununu yaratacağı, bir kişide de olsa bile adalete karşı oluşacak olan bu güvensizliğin, dünyanın nereinde yaşanılırsa yaşanlsın bütün insalara yansıyacağını,adaletin güven özelliğinin de tartışır hale dönüştürceğini,"adalet"in de işlevi itibariyle buna uygun olamayacağını, başka mahkemece talebi ret edilmiş olmasına rağman bu davaya bakmamın doğru olamayacağını belirterek yukarıda açıklanan nedenlerle davadan çekildim.
Sayın Talveq
Çünkü yasalara uygun olan karar kişinin düşüncesinde her zaman doğru kabul edilmeyebilir.Yargının dışında başvurulacak başka bir yer yoktur.
İzmir'de görev yaptığına göre beni de tanırsın. Adları geçen kişileri de sizden daha çok tanıdığımı da bilirsin. Tartışmadan korkmamak gerekir. Bir düşünce lpatformu yaratmanın kimseye zararı da olmaz.
Bu vesile ile daha önceki yazımda yapmış olduğum bir hatayı da düzeltmek istiyorum. "Şuuyu vukundan beterdir" sözünün aksini yazmışım. saygılar ve teşekkürler.