Mesajı Okuyun
Old 06-11-2008, 17:16   #2
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan avercan38
Müvekkil firma ile borçlu firma arasında bir sözleşme yapılır. Sözleşmede borlu firmanın bulunduğu yer ahkemesinin yetkili olduğuna dair yetki anlaşması bulunmaktadır. İş bitiminde müvekkil firma fatura düzenler ve borçlu firmaya tebliğ eder. Borçlu firma faturaya herhangi bir itirazda bulunmaz ancak fatura tutarından daha düşük bir ödeme yapar ve daha sonra aradaki miktar kadar müvekkil firmaya iade faturası gönderir. Müvekkil firma iade faturasına itiraz etmiş. Eksik ödenen miktar için fatura bakiyesine dayalı ilamsız icra başlattım. Ancak takibi alacaklı müvekkil firmanın bulunduğu yer icra dairesinde başlattım.
Borçlu firma hem borca hem de yetkiye itiraz etti. İtirazın iptali davası açacağım, yetki itirazını BK. 73 veya başka bir yolla aşabilirmiyim, ikincisi bu durumda kalan bakiye için itiraz iptal edilir mi?

Sn. Meslektaşım;

Taraflar arasında bir yetki sözleşmesinin olduğu anlaşılıyor. Ancak yetki sözleşmesi ile kanundaki yetki kuralları bertaraf edilemeyeceğinden, seçimlik bir yetki kuralı olduğu muhakkaktır.

Faturaya dayalı borç, kural olarak alacaklının ikametgahında ödenecek borçlardandır. Ancak BK 73. maddesinde, borcun ifa yeri belirlenirken tarafların sarih veya zımni iradelerine dikkat edileceği belirtilmiştir. Bunun yanında, BK 73/1. maddesinde, konusu bir miktar para olan borçların alacaklının ikametgahında ödeneceği hükmü var. Burada benim kanaatim, faturaya dayalı bir borç olması nedeniyle (borcun niteliğini bilmemekle beraber) alacaklının ikametgahı yer icra dairesi ve mahkemelerinin yetkili olduğu yönündedir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA