Mesajı Okuyun
Old 05-11-2008, 15:44   #7
Derya DEMİR

Müvekkilime tahliye emri değil üstünde tahliye emri yazılı bir tebligat zarfıyla örnek 2 icra emri gönderiliyor.

Tebligat apartman görevlisine yapılıyor. Bu durumda eğer şunu kabul edecek olursak; "kendisine tebligat yapılan kişi zarfın üstünde yazan şeyi almış kabul edilir". Şimdi birinci sorun şu: Kişi avukat ise gelen zarfın üstünde yazan yazının ve içindeki evrakın hukuki niteliğini bilecek durumda ise, bunu kabul edebiliriz. Ancak borçlunun ya da davalının hukuki bilgiden yoksun olduğunu bildiğimiz halde ondan icra emri ile tahliye emri arasındaki ayırımı bilmesini bekleyip "içi ve dışı birbirinden farklı bir tebligatı almasaydın kardeşim" demenin hakkaniyetle bir alakası yok.
ikinci sorun da şu:
dosyada açıkça bir tane tebligat gönderildiği anlaşılıyor. Yine dosyada tahliye emri yok, icra emri var. Şikayet eden de diyor ki; benim elimde icra emri var bana bu tebliğ edildi. Başka bir şey tebliğ edilmedi. ama bir hakim olarak sen sadece zarfın üstünde yazan yazıya bakarak, tamam tahliye emri gönderilmiş, şikayetin reddine diye bir kararı nasıl verirsin?
Savunma hakkının sadece kitaplardaki süslü cümlelerde kaldığını biliyordum ama bu kadarına da pes dedim sonunda.