Mesajı Okuyun
Old 29-10-2008, 01:25   #6
sone1907

Sayın tiocfaidh;
Ben yönetmelikte yazanların nasıl uygulandığını soruyorum.. Evet soruları açmamda fayda olacak.
Öncelikle belirteyim; avukatlık stajını başarı ile yapanların STAJI Ankara'da mı yapılıyor sadece diye sordum. Sınavı sormadım yani ki biliyorum İstanbul'da olduğunu..
Askeri Hakim Adaylarını Seçimi ve Yetiştirilmesi Hakkında Yönetmelik'e göre avukatlık stajının pek alakası var askeri hakimlikle..
21. maddesinde bakın şu fıkra mevcut: (Değişik Dördüncü Fıkra:15.3.2007-26463/12 md.) Adli yargı hâkimliği veya avukatlık stajlarını başarı ile tamamlamış olanların stajlarının tamamı askerî yargı yerlerinde yaptırılabilir.

Yani askeri yargı yerleri Askeri Yargıtay, AYİM, Askeri Yarg. Başsavcılığı gibi yerler olduğuna göre Ankara'da mı yapılacak sadece staj diye sormuştum.. Yani sanırım adli/idari yargıdaki gibi seçim hakkı yok gibi gözükmekte..

Sanırım hatırladığım o şey subayların nitelikleriyle ilgiliydi. Askeri mahkemelerde görevli muvazzaf subayların sanığın astı veye en yakın amiri olmaması.. diye bir hüküm vardı.. 353 sayılı yasada olması kuvvetle muhtemel...