Mesajı Okuyun
Old 15-10-2008, 09:45   #4
av_sibelll

Karar

Öncelikle bu dava sonuç itibariyle hizmet tespitine ilişkin bir dava . Bu tür davalarda SGK nın da davaya dahil edilmesi gerekmektedir. Benim de hizmet tespitine ilişkin bir davam var ve ben işveren ve kurumu, davalı sıfat olarak belirttim. Talep olarak da müvekkilimin çalışdığını iddia ettiğimiz dönemlere ilişkin olarak hizmet tespiti ve ödenmeyen sigorta prim borçlarının işverence ödenmesini istedik. Karşı taraf buna ne cevap dilekçesi nede duruşma sırasında itiraz etti. Eğer davacı taraf, davasında SGK yı davalı olarak göstermişse bu davalar kamu düzenine ilişkin olduğu için zaten mahkeme hizmet tespitini de sağlandıktan sonra işverenin bu borçları tahsiline karar verecektir diye düşünüyorum.Çünkü işverenin bildirge vermesi ve işçilerini sigortalı çalıştırması esastır. Kaldı ki bu prim borçları işverence ödenmeyip de kimin tarafından ödenecektir. Ancak sizin olayda eğer davacının kurumu davaya dahil etmemişse mahkeme kurumu davaya dahil etmesi için davacıya süre verecektir. Siz husumet olarak ( SGK) nın davalı olarak gösterilmemesi sebebi ile davanın reddini isteyebilirsiniz. İyi çalışmalar.