Mesajı Okuyun
Old 11-10-2008, 15:52   #6
ilkay efe

Varsayılan ne yazık ki cmk bazı meslketaşlarımız için bir gelir kaynağı ve vazgeçilmez oldu

Hukukcu farklı olmak zorundadır.

Hukukcu bağımsız olmak zorundadır.

Avukatlar esir kullanmadı ama efendileri de olmadı.

Ancak Hukuk fakültelerinin sayılarının artması, plansızlık, meslek bilinci ve dayanışmanın azalması neticesinde ne yazık ki mesleğimizde de ciddi bir deformasyon var.

CMK uygulamasına karşı değilim ama ciddi sıkıntı var.

Sıkıntının temel nedenlerinden birisi piyasada para sıkıntısı olması ve diğeri Türk halkının kendisini para vermediği, ücretini ödemediği hiç bir şeye saygı duymak zorunda hissetmemesi.

CMK hak edişleri ( DİKKAT EDİNİZ HAK EDİŞ) diyorum ödenmeyince meslek kuruluşları temsilcileri Adliye basamaklarında ellerinde kartona yazılı dövizlerle eylem yapıyor.

Eleştirilecek bir sürü şey var.
Ama her eleştiri yıkıcı değil yapıcıdır.Önemle vurgularım.

Ama ücretini YARGILAMAYI YAPAN ve ÜCRETİN ÖDENMESİNE KARAR VEREN KURUMDAN ALMAK vekilliğin bağımsızlığı ile ne derecede bağdaşıyor........

Acı ama gerçek.

O veya bu dizi seyredelim seyretmeyelim toplumda hissedilen kavramları görüşleri dile getiriyor.

Avukatlar, Adalet mekanizması üyeleri niye şeker,kalp,boyun fıtığı,kanser hastası oluyor.Bu zıtlıklar yüzünden.

Çözüm;
Meslek kuruluşlarımız CMK maddi kaynaklarını kontrol etmeli ve Vekilin raporunu Baroya vermesi yeterli olmalı.

Beni rahatsız eden bir uygulamayı saygıdeğer Melektaşlarım yukarıda dile getirmiş.

Telefonla çağırma iyi. Daha kötüsüyle karşılaştım.
"Oğlum seslen hele bir koridora, belki CMK görevlisi bir avukat oralardadır."
Bu ne demek! Çaycımız biz!

Ama ben bunu duydum, utandım ve makamı kibarca bir uyarıda bulunmaya çalıştım. Ama görevli Meslektaşımız öncelikle mesleğimize yönelik bu yanlış yaklaşımı HİÇ ÖNEMSEMEDİ, KÜÇÜMSENDİĞİNE, KÜÇÜMSENDİĞİMİZE BİLE DİKKAT ETMEDİ.

KUTU KOLA GİBİ,
AÇ İÇ İÇ AT
GÜNÜ GEÇİŞTİR.

DÜŞÜNME.

AYRICA BİR KAÇ YIL ÖNCE CMUK FELSEFESİ VE UYGULAMALARI HAKKINDA SALT KENDİ GÖRÜŞLERİMİ BEYAN EDERKEN SOHBETE YARIM YAMALAK KULAK MİSAFİRİ OLAN VE BANA;

"SİZ BU SERVİSİ ELEŞTRİMEZSİNİZ.
BU BİR KAMU HİZMETİ.
BİZ KAMU HİZMETİ YAPIYORUZ.
ASIL OLAN BU GÖNÜLLÜKTE BULUNMAKTIR.
SİZİN HUKUK NOSYONUNUZDAN ŞÜPHE DUYDUM " diyen sevgili Meslektaşım.

Ben sizden ve sizin Hukuk nosyonunuzdan hiç şüphe duymamıştım.
Ancak Adalet, Adliye önünde/basamaklarında ELLERİMİZDE İdareye uyarı pankartları taşımakla sağlanamıyor.

Bu servis bu şekilde devam ettiği, Yargılayan, ücret-i vekaletin ödenmesini de onaylayan makam olduğu sürece ,
hiç bir Hukukçu, İdarenin ve Vatandaşların bizlere gerekli saygıyı göstermediğinden şikayet etmesin.