Mesajı Okuyun
Old 08-10-2008, 11:14   #1
namutenahi

Varsayılan avukatın kendini polis olarak tanıtması

vekil bulunduğum bir nafaka davasında, müvekkil bir gün beni arayıp polisin kendisini aradığını, sosyal ve ekonomik durumuna ilişkin çeşitli bilgiler aldığını, ardından da "durduk yerde neden nafaka talep ettin? kocanın yanına gitsen daha iyi değil mi?" gibi sorular sorduğunu belirtti. ben sosyal ve ekonomik durum araştırması yapan polisin haddini aştığını düşündüm ancak çok üstünde durmadım. müvekkil polisin kendisini aradığı numarayı kendi telefonundan tespit edip bir kaç gün sonra geri aradığında bu sefer karşıdaki ses "ben emlakçıyım, ev konusunda bilgi almak için aradım bunda ne var ki?" demiştir.

daha sonra karşı taraf boşanma davası açıp dava dilekçesi müvekkile doğrudan tebliğ edildiğinde, daha önce polis olarak arayan kişinin telefon numarasını bir kenara kaydeden müvekkilim, dava dilekçesi antetindeki telefon numarasının, kendisini daha önce polis olarak tanıtan ve bilahare emlakçı olduğunu söyleyen kişiye ait olduğunu tespit etmiştir.

bulunduğum ilin en kıdemli avukatlarından biri kendisini polis olarak tanıtıp benim müvekkilimden usule aykırı olarak bilgi elde etmiştir. öncelikle müvekkilim bana bu durumu anlatıp "bir avukat kendisini polis ya da emlakçı olarak tanıtabilir mi? beni arayıp eşinizin avukatıyım dese yine konuşurdum, bu yaptığı avukatlığa sığar mı?" dediğinde meslektaşım adına ne kadar mahcup olduğumu tahmin edersiniz.

müvekkil bununla ilgili şikayette bulunmayı da düşünmekte, ancak ben bu kıdemli meslektaşımızın yaptığı hatanın o kıdemde iken soruşturmaya uğramasına sebep olmasını vicdanen çok kabullenebilmiş değilim. (kaldı ki bulunduğum ilde baro disiplin kurulu 6 yıldır herhangi bir konuda bir karar vermiş değildir.) açıkçası hem mesleğe ilişkin dert yanmak, hem de tavsiyelerinizi almak için bu konuyu buraya aktarmak istedim. benim durumumda olsanız ne yapardınız?