Mesajı Okuyun
Old 07-10-2008, 16:28   #2
Gamze Dülger

Sayın av. necla,

Cebri icra ihalelerinde,mülkiyet ihale anında alıcıya geçer.Buradaki mülkiyet sınırlı bir mülkiyet olup,gerçek ayni hak durumunu ancak tapuya tescille kazanır.Ancak ihalenin kesinleşmesiyle birlikte harçların yatırılması akabinde aslında ihale anındaki mülkiyet durumu kesinleşir.

Dolayısıyla mülkiyet ihale anında alacağa mahsuben de olsa ilk alıcılara geçmiştir.Bu ihalenin kesinleşmesiyle birlikte (dava açılmaması ve alıcıların resmi harçları yatırması halinde kesinleşir) artık ilk ihale tarihinden itibaren alacağa mahsuben satın alan alacaklı ihale alıcısı sıfatını kazanır.

Yani sonradan,ihale kesinleşmese dahi alacağın temlik edilmesi bana göre ihale alıcısının kimliğini değiştiremez,diye düşünüyorum.

Tersine yorum da bana pek mantıksız gelmiyor.
Şöyle ki;ihale alıcısı "alacaklı sıfatına ve alacağına mahsuben ihale germişse, artık ihale kesinleşme aşamasında, alacaklı kim ise onun alacağına ve alacaklı sıfatına mahsuben ihale alıcısının bu yeni alıcı olduğun kabul etmek gerekir....

Fakat "Mülkiyetin ihale anında alıcıya geçmesi " kuralı bu şekilde yorumlanabilir mi? Bilemiyorum.

Bu arada bu konuda tek uygulama bulamadım.Keşke bu konuda riske girilebilecek bir durum olsa da yargı kararı haline gelen bir sonuç doğsa elimizde...

Kesin fikir ve kararlarla yardımcı olamadığım için üzgünüm.Diğer meslektaşlarımızın yorumları konuyu zenginleştirebilir.

Saygılarımla