Mesajı Okuyun
Old 06-10-2008, 09:01   #4
İdefixe

Varsayılan Çalışma süresinden sayılan haller

Merhaba,

Bir süredir üzerinde tartışma yaşadığımız bir konu hakkında sizin yorumlarınızı almak ve konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.Özellikle uygulayıcılar görüşlerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Bildiğiniz üzere haftada en çok kırkbeş saat olarak düzenlenen çalışma süresi, fazla mesai sayılacak çalışmalar için de temel teşkil etmektedir.Yani belirlenen çalışma günlerinde çalışmış olmak şartıyla, kırkbeş saati aşan çalışmalar fazla mesaidir.

Ancak;kırkbeş saatin veya aşan kısmın hesabında, fazla mesai için nelerin çalışma süresinden sayılacağı konusunda gerek yönetmelik gerekse kanunda çok açıklık bulunmadığını düşünüyorum.

Şöyle ki;çalışma haftasında iki gün yıllık izin kullanıp da işe gelmeyen bir personel ile ,o hafta içinde hiç izin almaksızın çalışan ve hafta tatilinde çalışmaya çağırıldıklarında hafta içi izin kullanan ve kullanmayan personelin fazla mesai durumlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Benim bir hukukçu olarak şahsi kanaatim; adı her ne olursa olsun izinli işçinin, fazla mesaiye esas çalışma saati hesabında izinli olan sürenin kırkbeş'e dahil edilmemesi yönündedir.Kaldı ki bu süre için işçi zaten o günün ücretini almaktadır.Aynı şekilde raporlu olunan süreler için de haftalık çalışma süresini aşan saatler bulunurken( fazla mesai yönünden çalışma saati hesaplanırken)işe eylemli olarak gelinmemiş ve adı izin olan sürelerin fazla mesai için ilave teşkil etmemesi gerektiğini ve bunun daha adaletli olacağıdır.

Anılan hallerin çalışma süresinden sayılmasını kendi maksadına ve maddenin düzenlediği ilgili konuya matuf olduğunu düşünüyorum.Örneğin hafta içi çalışma günlerinde iki gün raporlu ise elbette ki pazar tatili yönünden herhangi bir eksiği yoktur ve pazar ödenir ancak bu kuralı fazla mesai hesabına aynı şekilde uygulamak ne kadar doğrudur?Burada iş kanunu 66. madde belirleyici olabilir mi?Bu şekilde işine eksiksiz gelen ile gelmeyen arasında kırkbeş saatin aşılması yönünden ve dahi aldıkları ücret bakımından hiçbir fark kalmayacaktır.Biri ,izinli olduğu halde fazla mesai ücreti alacak vefakat;diğeri hiç izinli olmadığı halde onunla aynı hesaba tabi olacak...?Biraz adaletsiz gelmiyor mu size de..

Yorumlarınızı merakla bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.