Mesajı Okuyun
Old 03-10-2008, 13:14   #1
avkt

Varsayılan menfi-müsbet zarar

Müvekkil taraf A.;x firmasına ait aracını satmak B ile 35.000 YTL karşılığında anlaşır .aracın herhangi bir arızası olmadığı gibi daha öncede kaza da yapmamıştır.ancak X fimasına aiti yetklii servis C, aracın boyalı oluğunu yönünde rapor düzenler.Bunun üzerine alıcı taraf B, müvekkilmle olan anlaşmasından vazgeçer ve müvekkilime ağır hakaretlerde bulunur iş karakolluk boyutuna kadar gider müvekkil taraf bu yüzden 2 günlük rapor bile almıştır, rapor 11.09.2008 tarihinde düzenlenmiştir ve servisin raporu tüm bilgisayar kayıtlarında gözükmektedir.Müvekkil taraf tüm çabasına rağmen firmaya aracın boyalı olamayacağını anlatmaya çalışsa da firma rapor konusunda geri adım atmaz ve o dönem tüm alıcılar bu rapor yüzünden aracı almaktan vazgeçerler/veya vazgeçmişlerdir.Daha sonra aracın firması müvekkil tarafın itirazı üzerine tekrar rapor düzenletir ve aracın gerçektende hasarsız olduğu yönünde 24.09.2008 tarihinde rapor verir.Tabiki o dönem zarfında araca herhangi, bir alıcı çıkmadığı gibi daha önceki alıcı B de aracı almaktan vazgeçer.

1-)Müvekkilin aracına ait raporun yanlış tutulmasından dolayı aracını satamamasından veya daha düşük satmasından(hala satamadı) dolayı araca ait firmaya dava açmayı düşünüyorum bu söylemde aracın hala satılmamsından dolayı menfi veya müspet zararlardan hangisini talep edebilirim konusunda kararsız kaldım?

Davayı araca ait firmanın genel merkezine karşı açacağımı düşünüyorum?

2-)Müvekkil tarafın bu sorunlardan dolayı aldığı 2 günlük raporu manevi tazminat davası açmak için yeterli bir delil olur mu?Açmaya değer mi ? </I>