Mesajı Okuyun
Old 24-09-2008, 10:29   #3
Av. Aykut Toklu

Yargıtay

Denilecek pek fazla şey yok her zaman aynı konuda birbirinden farklı kararlar çıkıyor ve bunlar yargıyı ne derece etkiliyor insanların adalete ve yargıya inançını ne derece zedeliyor hırpalıyor bilinmez bu basit bir konu ama yargıtayın bu türde kararlarına kısa sürede bir son vermesi gerekiyor...

Nereye kadar içtihadı birleştirme ile gidilebilir ki? Ya da içtihadı birleştirmeye gerek kalmadan farklı farklı kararların ortaya çıkmasına gerek kalmadan önceki benzer durumlarda verilmiş kararları incelemek ve ona uygun karar vermek çok mu zor acaba?

Bence yargıtay kararına göre değilde uygulamaya göre gitmekte daha büyük fayda var çünkü ben de bu yolu araştırırken bir kaç dosyada bu şekilde 89/1 gönderildiğini gördüm hatta dün de bu konuda bir bağlığa yine siz mi açmıştınız bir ileti ekledim...

Zaten en başta biz 89/1 de yazmıyor muyuz bu durumu yani mevcut veya doğacak alacaklar diye? Ya da bir bankaya haciz ihbarnamesi gönderdiğimizde zaten müstakbel alacaklar için de o kişinin hesabının kontrol altına alınmasını talep etmiyor muyuz?

Bu durumda sanırım yukarıdaki en basit banka örneğinden yola çıkarak Yargıtayın doğacak ya da doğması muhtemel alacaklar için 89/1 gönderilemeyeceği yönündeki kararı yerinde değil diyebiliriz.