Mesajı Okuyun
Old 24-09-2008, 07:05   #1
YYuSuFF

Varsayılan Dul aylığından Yetim aylığa geçişte ödenen toplu para !!!

Selam Olsun Tüm Hukukçulara..

Dul Bayan, SSK dan kocasının emekliliğinden dolayı dul aylığı almaktaydı . Ölmüş olan babası da SSK dan emekli idi .prim ödeme gün sayı ve katsayılarına baktık babasınınki daha fazla idi . o yüzden babasından dolayı yetim aylığı başvurunda bulunduk.iki kurum da aynı olduğu için kocasından dolayı aldığı aylık kesildi. babasından dolayı kocasınınkinden biraz daha fazla yetim maaşı bağlandı .2005-2008 yılları arasında kocasından dolayı aldığı aylık (kafadan yazıyorum ) 30.000 ytl ise , babasından dolayı alması gereken maaş 35.000 ytl ise aradaki fark olan 5000 ytl de kadının hesabına yattı .

Gelelim soruma , Bu kadın bir kaç ay sonra tekrar kocasının maaşına geçmek isterse , yetim aylığı farkından dolayı almış olduğu 5000 ytl toplu ücret yersiz ödeme teşkil eder mi ? SGK geri talep eder mi bu parayı ?

(SGK il müdürlüğüne sorduğumda herhangi bir yersiz ödeme olmayacağını, uzun vadede bağlanan mükerrir aylıklarda yersiz ödeme olabileceğinden bu paranın o durumda yersiz ödeme teşkil etmediğini belirttti)

Bu konudaki görüşlerinizi almak istiyorum .. Şimdiden Teşekkür ederim ..
SAYGILAR...