Mesajı Okuyun
Old 22-09-2008, 20:11   #16
Kemal Yıldırım

Alıntı:
3- Davacının dava konusu karar nedeniyle haklarının ihlal edilmiş olması gerekir. (Bakınız İdari Yargılama Usulü Kanunu madde 12- 13)

Haddim olmayarak bir düzeltme yapmak istiyorum: İptal davasının açılabilmesi için hak ihlaline gerek yoktur. Menfaat ihlali yeterli sayılmıştır. Bakınız idari dava türlerini düzenleyen İYUK m. 2:

Alıntı:
Madde 2 - 1. (Değişik bent: 10/06/1994 - 4001/1 md.) İdari dava türleri şunlardır:

a) (İptal: Anayasa Mahkemesi'nin 21/09/1995 tarih ve E:1995/27, K:1995/47 sayılı kararı ile; Yeniden düzenleme: 08/06/2000 - 4577/5. md) İdari işlemler hakkında yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı iptalleri için menfaatleri ihlal edilenler tarafından açılan iptal davaları,

b) İdari eylem ve işlemlerden dolayı kişisel hakları doğrudan muhtel olanlar tarafından açılan tam yargı davaları,

12. maddeye göre "İgililer haklarını ihlal eden bir idari işlem dolayısıyla Danıştaya ve idare ve vergi mahkemelerine doğrudan doğruya tam yargı davası veya iptal ve tam yargı davalarını birlikte açabilecekleri gibi ilk önce iptal davası açarak bu davanın karara bağlanması üzerine, bu husustaki kararın veya kanun yollarına başvurulması halinde verilecek kararın tebliği veya bir işlemin icrası sebebiyle doğan zararlardan dolayı icra tarihinden itibaren dava süresi içinde tam yargı davası açabilirler." Fakat burada yalnızca idari işlemin iptali söz konusudur.

Bunun dışında Sayın Armağan KONYALI' nın tüm düşüncelerinin yerinde olduğunu (yine haddim olmayarak) düşünüyorum

Saygılarımla..