Mesajı Okuyun
Old 16-09-2008, 13:42   #131
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan mavikaranlık
Avukat olmak ne kadar zorlaşırsa imtiyazlarımız o kadar artacaktır. Pacta Sund Servanda'nın anlamını bilmeden diploma alan ve hukuku icra memuru ile kalem katibinin talimatıyla uygulayan kendine güvensiz, hak etmeden bu sıfatı kazanmış, ezik ruhlu bir kitle kötü huylu tümör gibi gitgide büyümekte. Avukatın para kazanacağı alanlar teker teker başka mesleklerin veya toplulukların ellerine geçmekte. Diğer taraftan avukatlık yaparak ekmeğini kazanmayı çoktan unutmuş ve mesleği baroculuk olmuş bir mutlu azınlık hiçbir yetki kullanmamak üzere tüm yetkileri elinde tutmakta. Soğuk savaş kalıntısı ideolojik saplantılı küçük gurupların obsesif tutumları yüzünden yaşamayı ve çalışmayı imkansızlaştıran reklam ve rekabet yasakları ne niteliğinde olursa olsun sonuçta bir serbest meslek olan avukatlığı yapılamaz hale getirmekte. Avukat olmak da avukat kalmak da sınavlara tabi olmalı ve bu az sayıdaki avukatta bir meslek şövenizmi olmalı. Abartılı değil, halimiz ortada.

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Ancak mesajınızda koyulaştırdığım tümcenize katılmıyorum. Reklam yasağının çalışmanızı nasıl engellediğini anlayabilmiş değilim. Tam tersine, reklam yasağı olmasa genç avukatların çoğunun serbest çalışması engellenecek. Bu konuda http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15163 adresindeki tartışmayı, özellikle de sayın Armağan Konyalı ve Admin'in mesajlarını okumanızı dilerim. Yine "Soğuk savaş kalıntısı ideolojik saplantılı küçük gurupların obsesif tutumları" şeklindeki ifadeniz (yazım yanlışını görmezden gelsek bile) rahatsız edici. Ben reklam yasağını savunuyorum; ben de "soğuk savaş kalıntısı ideolojik saplantılı" biri miyim sizce?