Mesajı Okuyun
Old 03-09-2008, 12:02   #4
avenginakbaba

ayrıca bugün öğrenmiş bulunuyorum ki, ( ben annenin çocuk adına vekalet vermesini istemiştim ve vekaletin arkasına eklenen mahkeme kararında, babanın vasi tayini olmak için açtığı davayı mahkeme: kısıtlanması istenen ç,babasının hanesien yazılıdır. ve anne baba birlikte evli olmadan gayri resmi aynı evde karı koca gibi yaşamaktadır. mk'nin 337. maddesine göre anne baba evli değilse velayet anneye aittir. dava konuısu olayda anne baba evli olmadığı için velayet anneye aittir.
mk 404 gereğince velayet altında bulunmayan her küçük vesayet altına alınır. 1994 doğumlu küçüğün velayet altında bulunduğundan babasının vasi tayini için açtığı davanın reddine karar verilmesi gerekmiştir." demiştir.

işte benim dediğim ve mahkeme kararı ile hüküm altına alınan ve bana sorun yaşatan meselede budur.

kira sözleşmesinde
kiraya veren:ç
kira sözleşmesinde "kiraya veren" kısmında "ç adına babası b" diyerek yazılmış ve babası imza atmış.

yani mesele velayet hakkına sahip annenin olur vermesi değil,
velayet ve vasayet hakkına sahip olmayan babanın yetkisiz temsilci sıfatı ile sözleşmeyi imza etmesi.
iş bununlada kalmıyor. kiraya veren kısmında babanın adı geçmiyor. çocuğun adı geçiyor.

sanırım: çocuk adına annenin babayı, çocuğun işlerini yapabilirliği konusunda vekalet ile yetkilendirmesi gherekiyor. böylelikle yetkisiz temsil sorununu aşabiliriz diye düşünüyorum.

KİRA KONTRATOSU
DAİRESİ:X
SOKAĞI:X
NUMARASI:X
KİRALANAN ŞEYİN CİNSİ:X
KİRAYA VERENİN ADI SOYADI: Ç( E. E)
...
...
...
KİRACI......................... KİRAYA VEREN
AD-SOYAD..................... (Ç) ADINA (B)
İMZA.............................. B'NİN İMZASI

burada, takip alacaklısını b yapsam, nasıl bir itirazla karşılaşabilirim. kontratı takibe ekleyince icra müdürünün takibi reddetmesi gibi bir işlemle karşılaşabilir miyim?