Mesajı Okuyun
Old 27-08-2008, 10:09   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan davadan önce ihtar çekmek gerekli mi?sizce sonuç ve talep nasıl olmalı ?

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Şu konuda sorularım olacak.
müvekkilin evini üst kattaki dairedeki su borusu patlaması nedeniyle su basmıştır.şehir dışında olan müvekkile haber verilmemiştir.Yaklaşık bir ay sonra evine geldiğinde evdeki hiç bir şeyin kullanılamaz hale geldiğini görmüştür.
Hasar tespiti yaptırdık.15.400 YTL maddi hasar var. Bilirkişi raporlarını tebliğ ettik.Karşı taraf itiraz etmedi.İnşaat mühendisinden Ek rapor da aldık.Ancak ek raporu tebliğ etmedik.Ek raporu da tebliğ etmemiz gerekli mi?Bilrkişi raporlarına itiraz edilmemesiyle komşu için tespit kesinleşmiş ve temerrüt oluşmuş mudur?Zarara sebep olan komşunun sigorta şirketi su basması gerçekleştiğinde ekspertiz yapmış ,komşunun zararını karşılamış.Biz de sigortayla irtibata geçtik.9.000 YTL 3. kişlere verilen zararlar için teminat olduğunu söylediler.Bilirkişi raporlarını tebliğ ettik. (kargoyla)Üç aydır ne komşu ne de sigorta şirketi ödeme yapmadı.
Şimdi açacağımız tazminat davasında zarar miktarına 600 YTL tespit dosyasına yaptığımız yargılama giderilerini de ekleyerek 16.000 YTL üzerinden dava açacağız.

Sigorta şirketini de davalı olarak göstermek istiyorum.Ancak sigorta şirketinin 3. kişi teminatı 9.000 YTL olduğundan sonuç ve talep kısmını bağlayamadım.
Müteselsilen tahsil istemeyi düşündüm.Ancak sigorta şirketiyle sadece sözlü olarak görüştük.İhtar çekmedik.Sigorta şirketi için dava reddedilir mi?karşı vekalet ücreti de kafamı karıştırdı.Yoksa sadece komşuya karşı mı dava açmalıyım? İsterse komşu sigorta şirketine davayı ihbar eder.Faizi hangi tarihten itibaren isteyebilirim?Komşu için yasal sigorta şirketi için ticari avans isteyebilir miyiz?
Biraz uzun ve karışık oldu.Kusura bakmayın.
görüşlerinizi bekliyorum.Saygılarımla.Herkese iyi çalışmalar.