Mesajı Okuyun
Old 22-08-2008, 17:40   #14
Av.Muhammet H.

Varsayılan tek sınav

Asla eğitimsizlik sebebiyle değil. O hakaret olur. Tam tersi isteyen herkesin hukuk eğitimini kolayca alması , kolayca mesleğe başlamasından sözediyorum.
Saldırı sistemli değil.
Saldırı işçiden memurdan hakimden savcıdan komşudan geliyor. Saldırı toplumun her kesiminden geliyor. Eteğimize bakıp taşları saymamız gerek. Neden tüm toplum kesimleri böyle nefrette? Bunu düşünmemiz gerek. Toplumda ben Avukatım diye söze başlamayı bırakalım.
Toplumla kutuplaşmak bize birşey kazandırmaz. Aynı haksızlığa uğrayan hakim savcıya farklı muamele,avukata farklı muamele varsa iyi düşünelim.
Mahkemedeki olay bir defa olmadı. Her duruşmada önünüz ilikli, hakim sanki kral,,savcı sanki infaz memuru....
Bunun mücadelesini baro vermeliydi. Yasalar değişmeli. Ama önce meslekteki insanların kalitesini artırması gerek.
Bu da mesleklerarası geçişin sağlanmasıyla ve tek sınavla mümkün olur.
Yıllık 4500 mezunun 2000 tanesinin avukat hakim savcı olması gerekir.
Yılda 10 binlerce mezun veren öğretmenliklşer bile artık KPSS ile seçme tabakayı alıyor.ataması yapılıyor.
Meslekte kalite geldiğinde toplumda saygınlık artacak,yasalar kolayca değişecek, avukat diğerleriyle beraber tek sınavla göreve gelirse kimsenin kimseye bir üstünlüğü kalmayacak.
Tüm bunlar avukatların saygınlığını artırmak için. Bu toplumsal uzlaşmayla olacak.
Tekrar belirteyim, savcının bu davranışı bana yapılmış gibi değerlendiriyorum. Meslekte samimi dayanışma gerekir.
İyi günler temennisiyle