Mesajı Okuyun
Old 22-08-2008, 11:16   #5
altiokebru

Alıntı:
Yazan Av.Öznur A. Arabacı
merhabalar... sorunum şu:

Kamu ihtiyacı için su çıkarmak ve dağıtmak belediyelerin yetkisi içindedir. Ancak, bir belediye, kamu alanı olan bir sahada bulunan su kaynağının çıkarılıp, işletilmesi hakkını, özel kişilere tahsus edebilir mi? yani, kamu alanından su çıkarılması için gerekli tüm finansmanı özel kişilerin karşılaması ve karşılığında uzun süreliğine(49 yıl gibi) bu suyun kullanım hakkının bu özel kişilere ait olması konusunda, anlaşma, ihale, tahsis v.s. mümkün müdür? nasıl?

bu konuda, sular kanunu, yeralı suları kanun, devlet su işleri kanununu inceledim ancak, birebir bu sorunun cevabını bulamadım.

yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler. </I>

Sn.Öznur, sorunuzu yeni gördüğüm için belki sizin için geç de olsa şimdi yanıtlayacağım. Medeni yasanın 756.maddesi gereği, belediyenin böyle bir işlem yapmadan önce ilgili su üzerinde kadim kullanım hakkına sahip ve ihtiyaç önceliği bulunan kimseler olup olmadığını gözetmesi gerekmektedir.Talip Uyar'ın Medeni Kanun şerhinde, ilgili madde altındaki içtihatlarda bahsettiğim kadim kullanım ve ihtiyaç önceliği ile ilgili pek çok karar bulabilirsiniz. Eğer bu kaynak sizde yoksa, su ile ilgili bir ihtilaf çıktığında kadim kullanım hakkı bulunan tarafın kadim suya el atmanın önlenmesi davası açma hakkı bulunduğunu, el atılan suyun debisinin, suyun en az olduğu bir zamanda(genellikle yaz mevsiminde) ölçülerek, el atma neticesi sudaki azalmanın bir hidrolog tarafından, su örneğin kadimden beri tarım arazisi sulamada kullanılmakta ise ne kadar araziyi suladığının ziraat bilirkişisi tarafından belirlenip, el ata neticesi suyun yeterli olup olmayacağının ve öncelikli kullanım hakkının kime ait olduğunun göz önüne alınarak bir su rejiminin belirlenmesi gerektiğini söyleyebilirim. İyi çalışmalar dilerim