Mesajı Okuyun
Old 20-08-2008, 10:54   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukrupancar
bende aynı şekilde düşünüyorum zaten banka müvekkilim olduğu için müvekkil bankaca açıyorum davamı ancak merak ettiğim bankanın sorumlu olmaması mümkün mü dilekçede borçlunun borcunu ihtiyaten mahkemeye yatırmasını istedim bu olabilir mi bankanın sorumluluğunu ortadan kaldırmak istiyorum ilginiz için teşekkür ederim

Normalde borçlunun senedi almadan parayı yatırması beklenemez. Fakat şunu yapabilirsiniz:

Banka, borçlunun parayı hesapta bloke etmesi halinde senet zayi davası açıp, iptal kararı çıkarıldıktan sonra ödemeyi alacaklıya yapacağını ve karşılığında makbuz ve ibranameyi alacaklıdan alıp, borçluya teslim edeceğini "borçluya" garanti edecek bir taahhütte bulunabilir.

Bu duurmda tek sorun işleyecek faiz bakımından ortaya çıkar ki bu da borçlu parayı bankaya bloke ettiği takdirde bankanın kusuru nedeniyle banka üzerinde kalır. Veyahut banka borçlunun yatırdığı parayı alacaklıya derhal öder, bunun karşılığında ise senet nedeniyle alacaklıdan alınacak imzalı makbuz ve ibranameyi borçluya teslim etmeyi ve olası tüm risklerden dolayı borçluyu tazmin edeceğini garanti edebilir... Tabiki zayi davasını açmayı da ihmal etmez.

Yani çözüm mümkündür.