Mesajı Okuyun
Old 14-08-2008, 10:07   #7
av.özlem önal

Sayın Yılmaz;

Öncelikle emekleriniz için teşekkür etmek istiyorum.

Hukukî görüşüm sizinki ile aynı doğrultuda. Gerek Bankalar Kanunu ve Ticaret Kanunu açısından ve gerekse hukukun ruhundan yola çıkarak, Türkiye'de gerçekleştirilen herhangi bir bankacılık işlemi ve hatta genel olarak herhangi bir hukuki ilişkinin bulunmadığı kanaatindeyim. Eklediğiniz Danıştay Kararı bire bir bir örnek olmasa da, konuya benzer bir mantıkla yaklaşıyor. Kaldı ki, bu karara konu olayda, dolaylı da olsa Türkiye'de gerçekleşen bir işlem olduğu halde, benim soruma konu olayda işin Türkiye'deki tek ayağı, İnternet kullanıcısının Türkiye'de ikâmet ediyor oluşu ve İnternet hizmeti servis sağlayıcısının Türk Kanunları kapsamında kurulmuş olmasıdır ki, bu durum kanaatimce ticarî faaliyetin ve dolayısıyla hukukî ilişkinin Türkiye'de gerçekleştiğini ortaya koymayacaktır.

Bu konuda bilgim haricinde kalan herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için, konuyla doğrudan ilgili ... makamı ile yaptığım görüşme sırasında, herhangi bir hukukî gerekçe açıklamaksızın aksi görüş beyan etmeleri üzerine, konuyu somut olarak gerekçelendirmek gereği hissettim ve araştırmaya başladım. İnternet Hukuku ile ilgili uzmanlaşmış arkadaşların bu konuda yardımı olabileceğini düşünüyorum. Türkiye'deki kaynaklara ulaşmam güç olduğundan, şu aşamada öncelikle bir araştırma hedef belirlemem gerekiyor.

Esasen bu konunun sadece Bankacılık Hukuku ile ilişkili olmadığını ve 'Sınırsız Ülke' internette gerçekleşen hukukî işlemlerin ortak bir problematiği olduğunu düşünüyorum. Alım-satım ve benzeri, salt özel hukuku ilgilendiren meselelerde sorunların Milletlerarası Özel Hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesi mümkünse de, işin içine örneğimizde olduğu gibi bir 'Kamusal Otorite'nin iznine tabî bir işlem girdiğinde, çözüm biraz daha çetrefilleşiyor. Bu da sanırım hukuk kültürümüzün henüz devletin sınırlarını yeni yeni aşmaya başlamasından kaynaklanıyor.

Konuyu araştırmaya devam ediyorum. Gelişmeleri elbette paylaşacağım. Ancak bu arada İnternet Hukuku konusunda uzman arkadaşların tartışmaya dahil olması beni sevindirir.

Saygılarımla