Mesajı Okuyun
Old 13-08-2008, 13:38   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim.
Kira
sozlesmesi yapılmadan once duzenlenen tahliye taahhudnamesi veya girisi aninda verilen taahutnameleri ikraha mustenit olabileceginden ve yine birden cok verilen tahliye taahhutnamesi ise yargitayimizin kararlariyla gecersiz sayilmistir.
1- İÇTİHADI BİRLEŞTİRME GENEL KURULU - E. 1944/15 - K. 1944/28
2- YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 1977/12-651 - K. 1979/114
3- 6. H. D. 27.04.1963 gün ve E.1603 K. 2162 sayılı karar
4- 6. H.D. 30.04.163 gün ve E. 1356 K:2124 sayılı karar

Olayimizda kira sozlesme tarihi: 20-08-1996 dir ve kiraci iki tahliye taahhutnamesi olmak uzere biri 01/08/1996 ve digeri 20/08/1996 tarihlerinde ayni icerigi olan iki tahliye taahhutnamesi kiralayana vermistir.

Kiralayan elindeki Tahliye Taahhutnamelerini dikkate alarak 6570 s.k. 7 / a geregi icra dairesine giderek tahliye talebinde bulunabilirmi ? Bulunursa hangi yollara basvuruda bulunmamiz hakkinda degerli fikir ve hukuki bilgilerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.

Sayın umutlaw,

Soru aynı olduğu için, alıntısını yaptığım mesajınızı/forumu buraya taşıdım. Mükerrer konu açılmayacağını biliyorsunuz.

Mükerrer konuyu cevaplardan tatmin olmadığınız için açtığınızı düşünüyorum. Bir de ben şansımı deneyerek, yanıt yazmak istiyorum.

1- Elinizdeki tahliye taahütleri "müzayaka" altında verildiğinden, geçersizdir. Geçerli olsaydı dahi süreyi kaçırmışsınız. Çünkü taahhüt tarihinden itibaren 1 ay içinde işlem yapmak zorundaydınız.
Alıntı:
31-08-1997 tarihinde tahliye edecegini taahhut etmis
Bu taahhüt, 30 Eylül 1997'ye kadar işleme koyulmadığından hiç bir hükmü kalmamıştır.

2-
Alıntı:
Bu hususlar cercevesinde: Kiraci yeni donem icin kira artisi gerceklestirmemistir zira kendisine her hangi bir yazili ihbar yapilmamistir acaba kiraci bu sekilde eski kira uzerinden odeme yapabilirmi?

Kira sözleşmesi bitim tarihinden 15 gün evvel kiracının eline ulaşacak bir ihtarname/dava dilekçesi göndermediğiniz için;
Alıntı:
3 gun bir sure kalmisiken
keşide ettiğiniz ihtarname ile, önünüzdeki döneme ait kira tespit davası açamazsınız.