Mesajı Okuyun
Old 09-08-2008, 01:01   #2
Av.muhittinköylüoğlu

gerçekten son derece ilginç ve karışık bir konu.Daha doğrusus internet icat edilelei ve günlük hayatımızda her gün değişikj bir fonksiyonu ile çıkalı beri akla hayale gelmedik hukuki problemlere konu olabiliyor.internet ile ilgili bir çok sorunun net bir hukuki cevabı olamayacağını düşünüyorum.Çünkü internet sınır tanımıyor.
Direkt olarak bankacılıkla ilgili olmasada telekominikasyon kurumunun mahkeme kararı ile ya da durumdan vazife çıkararak internet bağlantılarını engelleme yoluna gittiği bir vakıa.üstelik bunu sadece atatürke hakaret edildiği gibi nedenlerle de yapmıyor.Değişik bir örnek olduğu için söylemek istiyorum.Ali baba olayı var.ticari bir site ve üstelik devlet destekli ama mahkeme kararı ile erişim engellendi.
Yapılan işlemin türkiyede bankacılık faaliyeti olarak kabul edilmesi bence olası.haksız rekabettten dolayı bankaların başvurusu olabilir kanaatindeyim.Ama diğer yandan ülkemizde izin almadan temsilcilik açan ya da temsilcisi aracılığı ile iş yapan bankaların mevcudiyeti de bir gerçek.
Ben interenet üzerinden işlem yapsa da Türkçe seçeneğini eklediği halde rekabet hukuku ve lisans anlamında o piyasaya yönelmiş olarak kabul edilmesini gerektiğini düşünüyorum.Ama bu düşüncemin pratik değeri konusunda net değilim.