Mesajı Okuyun
Old 31-07-2008, 14:01   #3
legisperitus

merhabalar benim aklıma takılan bir husus var.
5664 sayılı kısaca KEY kanununun 3. maddesi uyarınca,

Mülga 3320 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi uyarınca konut edindirme yardımı hesaplarını tahakkuk ettirmek ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine devretmekle yükümlü olup, ilgili mevzuatı uyarınca bu Kanuna ekli (1) sayılı cetveli daha önce gönderen kurumlar dışındaki tüm kurum ve kuruluşlar;

a) Konut edindirme yardımı Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine aktarılmış olan hak sahiplerinin isimleri ve yardım tutarlarının yer aldığı listeleri,

b) Konut edindirme yardım tutarı tahsil edilmiş, ancak Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine aktarılmamış olan hak sahiplerinin isimleri ile yardım tutarlarının yer aldığı listeleri,

her hak sahibi için bu Kanuna ekli (1) sayılı cetvele uygun şekilde ve elektronik ortamda kayıtlı olarak 6 ay içinde Bankaya teslim eder.
deniliyor.

Ancak aynı kanunun 5. maddesine göre Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine iletilen listelerde isimleri yer almadığı halde, konut edindirme yardımına müstahak olduğunu ileri sürenlerin, ilanın yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde mülga 3320 sayılı Kanuna göre konut edindirme yardımı hesaplarını tahakkuk ettirmek ve ilgili bankaya devretmekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara başvurmalarından bahsediliyor.

Bir çok kurum bu listeleri gönderme zahmetinde dahi bulunmamış. Sormak istediğim şey, acaba listede isimleri görünmeyen kişilerin şikayet süresi yani 3 aylık şikayet süresi kurumların 6 aylık bildirim süresinden itibaren mi başlar? Kanun listede ismi bildirilmeyen kişiler açısından sorumluluğun ilgili kurum ve kuruluşlarda olduğunu belirtmiş ama nasıl?

Değerli meslektaşlarım fikirlerini paylaşırsa çok sevinirim.