Mesajı Okuyun
Old 30-07-2008, 11:01   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-yeliz
Sevgılı Meslektaşlarım;

Kıralayan ıle kıracı arasında, 5 yıl sürelı, yazılı bır kıra akdı akdedılıyor.

2 aylık kıra borcu bırıkınce, müvekkılce 13 örnek ödeme emrı gönderılıyor. Kıracının ıtırazı üzerıne takıp duruyor. Itıraz gerekçelerı; kıra bedellerını elden ödedıgı; ancak talep etmesıne karşın kendısıne ödemelerıne ılışkın belge verılmedıgınden, ışbu ödemelerını kanıtlayamayacağı; kıralayanın akıl hastası olması nedenıyle, tahsıl ettıgı halde kıra bedellerını tahsıl ettıgını hatırlamadığı; tahlıye etmeyeceğı..

Gelınen aşamada, şahsımın yetkılendırılmesı ıle dosyayı teslım aldım. Aklıma takılan; dırek olarak Icra Hukuk Mahkemesı'nde dava açıp açamayacağım. Elde herhangı bır belge olmadıgından, ıtırazın kaldırılması yoluna gıdemem dıye düşünüyorum.

.

Eldeki veriler:

1- Yazılı kontrat var.

2- Son 2 aylık kira parası ödenmemiş.(Kiralayanın kira aylıklarını almasına rağmen, sadece tahliyeyi sağlamak için inkar cihetine gideceğine inanmak istemiyorum.)

3- Borçlu-Kiracı, itirazında kiraları elden ödediğini(belge yok) iddia etmekte, sözleşmedeki imzayı inkar etmemektedir.

Cevaplar:

1- 30 günlük ödeme süresi geçtikten sonra, icra mahkemesine başvurularak, itirazın kaldırılması ile tahliye talepli dava açılmalıdır. %40 inkar tazminatı da talep edilmelidir.

2- Kiracı ödeme def'ini ancak yazılı bir belgeyle kanıtlamalıdır. Tanık, yemin teklifi dinlenilmez.

3- Kira süresinin uzun olmasının konuyla alakası yoktur.

4- Önerdiğim yol neticeye en çabuk gidilecek yol(1-2 duruşma) olduğundan, sulh hukuk mahkemesine dava açılıp açılmayacağı konusuna girmiyorum.