Mesajı Okuyun
Old 25-07-2008, 16:17   #1
Buğrahan karakoyunlu

Varsayılan Hizmet Tespiti ve Borçların Yeniden Yapılandırması

Herkese iyi çalışmalar,
Şahıs 1988 yılında şoförler derneğine kayıt oluyor ve araç sahibinin yanında şoförlük yapmaya başlıyor ancak sigortası yapılmıyor. 1997 yılında kendisi araç alarak maliye kaydını ardından da Bağ-Kur kaydını yaptırıyor. Daha sonra 2001 yılında terk veriyor maliye kaydı silindiği için prim ödememek amacıyla Bağ-Kur'a bi dilekçe veriyor. 2005 yılında da tekrar giriş yapıyor. Şimdi ise borçların yeniden yapılandırması yasasından faydalanmak için başvuruda bulunduğunda 1988 yılından beri dernek vs. kayıtları olmasına rağmen vermiş olduğu dilekçe nedeni ile 1997 sonrası hakkının kaybolduğu ve 6 yıl gibi bi süre hizmet süresi olarak çıkarılıyor. Şimdi ben açacağım dava ile sigortasız çalışılan süreyi tescil ettirmeyi düşünüyorum. Sizlere sorum bu hak 28 temmuz itibarı ile sona erecek (28 Temmuzdan önce açılırsa) dava lehimize sonuçlanırsa acaba bu yasadan faydanlanma durumu olurmu? Ayrıca BAğ-Kur bu cevabının dayanağı nedir?(Bana mantıksız geldi) ve son olarak derneğe kayıtı devam ettği için dilekçe verdiği yıllar için bir şey yapılabilir mi?