Mesajı Okuyun
Old 16-07-2008, 17:41   #1
duyurucu1

Soru bağımsız mahkemenin "tam bağımsız !"hakimi.”

BAĞIMSIZ MAHKEMENİN “TAM BAĞIMSIZ” ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

Avukatlar güya gözü açık geçinirler.İnanmayın.Tam tersi bu dünyada kandırılacak tokatlanacak zümrelerin başında avukatlar gelir. Neden mi? Dinleyin.

Bir müvekkil bana vekaletname verdi.”Aman avukat bey,Hoylusun boylusun.Arkadaş değil miyiz “diye gaz verip dava açmamı sağladı.

Ben kendisine “Hani vekalet ücreti? “dedikçe “Şimdi yok .Ay başına.Unuttum.Öbür aybaşına “diye beni oyalayınca.Davadan çekildim.Kendisine de tebligat yaptırıp,duruşmada bulunmasını sağladıktan sonra, köşeme çekildim.İşime gücüme bakmaya başladım.

Ancak geçen hafta bir tebligat geldi.Baktım .Karar.Çekildiğim davada, karar verilmiş.Bana da karar da “Davacı vekili “olarak yer verilmiş.Tabi davacı asıl olan müvekkilim davayı tek başına takip edince yanlışlar yapmış ve dava red olmuş.Ancak karar da, sanki ben davayı takip etmişim gibi bana “davacı vekili” sıfatı verilmiş.

“Olur” dedim kendi kendime “Beşer şaşar.Hakimlerde etten kemikten yapılmış.Gözden kaçmıştır.Bir dilekçe veririm düzeltilir.Her şeyin çaresi var.Ölümden gayri”diye düşünerek,bir dilekçe verdim.Karar düzeltilmesini talep ettim.

Bir hafta sonra gittim düzeltilmiş kararı alacağım ya,memur “Ben hakimle görüştüm.Sizin dilekçenizi havale etti.Dosyay koydum Ancak sizin talep ettiğiniz gibi kararı düzeltmedi.Avukat 4,5YTL pul getirsin Davacı asıla tebligat yapın” diye emir verdi.

“Hakimle bir de ben görüşeyim”dedim.

“Olmaz .Karar yazdırıyor”dediler.

Zaten bu Mahkemenin hakiminin kapısı sürekli kilitli olur.Kapısını açık gören olmamıştır.Duruşmalarda saat 10.00’da çıkar 12.00’de bitirir.Duruşmalarda taraflar ne söylerse söylesinler o bildiğini tutanağa yazdırır.Kürsüde de ancak önünde tutanağı yazan zabıt katibinin duyacağı kadar yükseklikte konuşur.Hakimin ne söylediğini ancak tutanak yazılıp elinize geçtiğinde anlarsınız.Öğleden sonrada kapısı sürekli kapalıdır.Yani sizin anlayacağınız “bağımsız mahkemenin tam bağımsız hakimi.”Bu hakim Merci mahkemesi hakimi iken de böyleydi.Asliye mahkemesi hakimi oldu aynı sistemi buraya da taşıdı.

Bu nedenle sorunum için hakimle görüşemedim.

Ne yapayım ne edeyim diye kıvranıyorum.4,5 YTL pul verip sorundan sıyrılmak var.Ama bıu defa da Maliye tepeme biner.

“Hıı.Avukat Duyurucu!Sen neden serbest meslek makbuzu kesmedin bakim?Al sana usulsüzlük cezası Al sana vergi ziyaı vs”

Yok yok maliye ile uğraşamam.Allahtan korkarım bir.Maliyecilerden korkarım iki.Hele maliyeciler tövbe yanlarına yaklaşmak ,hele onlarla takışmak caiz değil.Onlara hiçbir kimsenin gücü yetmez.

Bir de işin “görevi kötüye kullanma yönü var”Davasından çekildiğim müvekkil davayı kaybetti ya.Suçu benim üzerime yıkar.Yazar iki satır dilekçe suç duyurusunda bulunur.”Avukat davamı kaybetti.Duruşmalara girmedi”diye.Sağ olsunlar Adalet bakanlığı zaten hazır bekliyor.Acaba bir avukat hakkında daha şikayet dilekçesi gelir de bizde onu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılattırır mıyız ?” diye.

Neyse ben kara kara düşünürken.Bir meslekdaşım bana takıldı.

“Hayrola duyurucu1 karadenizde gemilerin mi battı?”

Ben hemen olayı anlattım ve yardım istedim.

“Düşündüğün şeye bak” dedi.”Temyiz et kardeşim temyi et”

Ben hemen bu gün kararı temyiz ettim.Oh be dünya varmış.

Ancak cebimden hiç yoktan aşağıdaki para çıktı:

-Temyiz karar harcı(maktu)…..:14,00YTL
-Temyiz yoluna başvurma harcı:60,00YTL
-Dilekçe ve arar tebligatı için pul:30,00YTL
--------------------------------------------------
TOPLAM……………………….:104,00YTL

Oysa ben bu gün 104 YTL kazanmamıştım.