Mesajı Okuyun
Old 11-07-2008, 12:27   #3
ALTINCABA

KONYA da icra mahkemesi salonunda bekliyoruz birkaç Avukat arkadaş daha var. Yazın sıcağı bir taraftan aklımızı almış durumda. mal beyanı dosyası olanlar hemen gelip bir sonraki günü drek mübaşirden öğrenip çıkıyor. 70 yaşına merdiven dayamış bir üstadımız elini kolunu sallayarak geldi mübaşire birşeyler söyledi belli oldu ki onun dosyası alınacak hemen. o arada benden de cüppemi istedi çıkardık verdik. Hakim Bey ara ara espriler yapıyor ilginç bulduğu bize özgü olan işlemleri anlatıyor hoş bir duruşma cereyan ediyor. Sıra bizim dosyamıza geldi başladık derken mübaşir kürsüye uzandı bir kağıt gösterdi ben o anda dikkat etmedim olağan havale işlerinden biri yada hakimin istediği bir yazı gibi düşündüm. Hakim bey okudu biraz yüzü değişti bir nefes aldı katip ve ben bekliyoruz derken dosyaya devam etmeye çalıştı birkaç satır daha yazdık birden ayağa kalktı kalemi masaya sertçe attı fırtlattı desem daha doğru olur. "Yahu ben bir günde iki ayrı yerde nasıl olabilirm arkadaş böyle iş olurmu insan meslektaşına bunu yaparmı vs. " kalem masaya ilk fırladığında dedim ki benim dilekçeler karışmış İcra dosya dilekçesinin sonunda tarafların boşanmalarına karar verilsin gibi birşey yazdım heralde!!! Hakim bey Konuşunca rahatladım içime su serpildi. Asliye hukuk hakimlerinin neredeyse tamamı izin almış İcra hakimleri ise kendi aralarında plan yapmışlar ben geleyim siz şu tarişhte gidin diğeri şu tarihte izin alsın vb. ihale hakime kalmış ve ne hikmetse üst üste yazmışlar. O sıcakta günlük milyar versler her gün duruşmaya girilmez . İkincisi yargılama işinin karar mercii olan hakimlere memurdur zihniyeti ile yaklaşılmamalı. Bu iş adalet işi dosyaları önlerine yığıp her gün duruşma verip sağlıklı karar almayı nasıl beklersiniz. Sayın Duyurucunun anlatımında bir nokta var ki en önemlisi hekim bu uygalama ile hakim olmaktan çıkıyor avukat birşey bilmiyor yada yaptıramıyor konumuna düşüyor dvalı ve davacı adsalet bekliyor ama içten içe toplumdaki adalet inancı düşüyor. İnsanlar artık mahkemeye gidip te ne yapacaksın gibi fikirler taşımaya başlıyor.

hakim almak çok zor olmasa gerek adliye sarayı kurmak ta yeni mahkemeler açmak ta çünkü bu işlere zordur gözü ile bakanlar bir gün ipi tamamen kesecek sonra açmak istesek te ne gelen ne giden ne inanan kalacak herkes kendi adalet inancını uygulamaya koyacak.