Mesajı Okuyun
Old 03-07-2008, 15:06   #1
Av.yılmaz seven

Varsayılan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatları

Merhabalar arkadaşlar.aranıza yeni katıldım.Avukatlık mesleğine yeni başladığım için bir çok sorunla karşı karşıya kalıyorum ve bu sorunların çoğunu türk hukuk sitesinde yaptığım araştırmalar sayesinde çözdüm.Bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.hukuki yardımlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.Benim sorum şu:Müvekkilim yaklaşık olarak 10 yıldır bir yerde işçi olarak çalışıyordu.(yaşı şu an 24)ancak bu 10 yıl boyunca son 6 ay hariç sigortasız çalıştırılıyordu.müvekkilim işverenle herhangi bir yazılı sözleşmede yapmamıştır.İşçi müvekkilim en son sağlık sorunlarından dolayı izin alarak ameliyat olmuş ancak ameliyattan sonra dinlenme süresi(10 gün) geçtikten sonra işe dönmek istemiş ancak işvereni tarafından,izin alıp ameliyat olmak için ayrıldıktan 3 gün sonra, işine son verildiğini öğrenmiştir.biz şimdi hem kıdem tazminatı hem kötüniyet tazminatı hemde ihbar tazminatı talep etmeyi düşünüyoruz.ancak yazılı sözleşme olmaması,sigortasız çalıştırılması(son 6 ay hariç)ve elimizde herhangi yazılı bir delil bulunmaması gibi nedenlerden dolayı davanın akıbeti hakkına fazla bir tahminde bulunamıyorum.Eğer bu davanın ne şekilde açılması gerektiği ispat konusunda ne yapmamız gerektiği ve davanın akıbeti hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Yeni meslektaşınıza yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.(siz böyle bir davayla karşılaşsaydınız ne yapardınız? yargıtay kararı gönderirseniz çok mutlu olurum)